Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Francja znosi abonament radiowo-telewizyjny

Francja liczy, że likwidacja abonamentu i zmiana systemu finansowania da państwowym nadawcom wpływy większe niż dotychczas (fot. Wikimedia Commons/girolame)

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za zniesieniem abonamentu radiowo-telewizyjnego. Ustawa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Senat. To uważane jest za formalność. Gdy tak się stanie, abonament zniknąłby po 90 latach, odkąd został wprowadzony.

Zamiast abonamentu France Televisions i Radio France mają być finansowane z części wpływów z podatku VAT. W roku 2021 ten podatek przyniósł skarbowi państwa ponad 92 mld euro. Dotąd francuscy nadawcy publiczni byli finansowani z rocznej opłaty w wysokości 138 euro wnoszonej przez ok. 23 mln gospodarstw domowych, zapewniając finansowanie w wysokości 3,1 mld euro. Dodatkowo 653,5 mln euro dodawało państwo.

Czytaj też: Amazon Prime Video podnosi ceny w Europie

Zniesienie abonamentu było jedną z obietnic wyborczych prezydenta Emmanuela Macrona.

(MAC, 27.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.