Przesuwa się poszerzenie multipleksu radia cyfrowego Polskiego Radia
Na początku 2022 roku Polskie Radio unieważniło przetarg na emisję w systemie DAB+ w kolejnych lokalizacjach (fot. Paweł Wodzyński/East News)
Polskie Radio planuje poszerzać zasięg multipleksu radia cyfrowego dopiero od jesieni 2023 roku. Miało to nastąpić wiosną 2022.
- Trwają prace zmierzające do uruchomienia konsultacji z rozgłośniami regionalnymi, których oferty programowe dostępne są w multipleksie Polskiego Radia. Uzgodnienia te są niezbędne do przygotowania procedury zamówienia publicznego na usługi świadczone od października 2023 roku - informuje Monika Kuś, rzeczniczka Polskiego Radia. - Ze względów formalnoprawnych potencjalne uruchamianie kolejnych obiektów nadawczych będziemy chcieli realizować od jesieni przyszłego roku. Uruchomienie obiektu nadawczego może w niektórych przypadkach trwać nawet do ośmiu miesięcy od podpisania umowy - wyjaśnia rzeczniczka.
Na początku 2022 roku Polskie Radio unieważniło - rozpisany z 13 regionalnymi rozgłośniami publicznymi - przetarg na emisję w systemie DAB+ w kolejnych lokalizacjach. Zaproponowane ceny przewyższają kwotę, którą stacje chciały przeznaczyć na ten cel. Spółki zamierzały wydać łącznie 12,4 mln zł. Tylko Emitel złożył ofertę obejmującą dosyłanie i nadawanie w DAB+ we wszystkich lokalizacjach uwzględnionych w postępowaniu. Emitel wycenił usługi na 40,4 mln zł.
Czytaj też: Tandem Media: prawie co trzeci internauta w Polsce słucha podcastów
Polskie Radio chciało wówczas poszerzyć zasięg multipleksu wiosną 2022 roku.
Dziś sygnał cyfrowy obejmuje 45 proc. powierzchni kraju i dociera do 67 proc. mieszkańców Polski. Po uruchomieniu kolejnych emisji multipleks ma docierać do ok. 80 proc. mieszkańców. W zasięgu multipleksu mają znaleźć się dodatkowo m.in. Grudziądz, Włocławek, Słupsk, Zamość, Elbląg, Iława, Giżycko, Ciechanów i Ostrołęka.
(KOZ, 26.07.2022)