"Super Express" w USA sprzedaje wydania elektroniczne
Codzienne wydanie "SE" Nowy Jork kosztuje 1,5 dolara (screen: Super Express Nowy Jork)
"Super Express" rozpoczął sprzedaż swoich amerykańskich wydań w wersji elektronicznej. Wydania nowojorskie i chicagowskie dostępne są na stronie internetowej księgarni Grupy ZPR – Wiemiwybieram.pl.
Na zmonetyzowanie amerykańskich wydań cyfrowych "Super Expressu" Grupa ZPR zdecydowała się wiosną tego roku. Dotychczas pliki PDF wydań codziennych można było pobierać bezpłatnie ze strony Usa.se.pl.
Czytaj też: Polska Press bada zarzuty mobbingu w "Kurierze Lubelskim"
Cena pojedynczego wydania to 3 dolary za wydanie magazynowe i 1,50 dolara za codzienne. Ale już w prenumeracie oferta jest korzystniejsza. – Miesięczna prenumerata gazety nowojorskiej, ukazującej się sześć dni w tygodniu, kosztuje 14 dolarów, tygodnik chicagowski z okładkową ceną 3 dolarów kosztuje w miesięcznej prenumeracie 7 dolarów – mówi Magdalena Odziemczyk, redaktorka naczelna zagranicznych wydań "Super Expresu".
"Super Express" to jedna z niewielu polskich gazet drukowanych, które przetrwały na amerykańskim rynku. Amerykańskie wydania ukazują się w największych skupiskach Polonii. Nowojorskie dociera również do Polaków w New Jersey, Pensylwanii i Connecticut, i jest największą polskojęzyczną gazetą na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Gazeta w całości powstaje w Polsce, a jej redaktorzy korzystają z pomocy współpracowników w USA. Materiały z Polski są przedrukami z polskiego wydania "SE". Oba wydania drukowane są w lokalnych drukarniach w Nowym Jorku i Chicago, i rozprowadzane we własnej sieci kolporterskiej.
Czytaj też: Sierakowski po udanej zbiórce na Bayraktar: "Dwa scenariusze, co stanie się z pieniędzmi"
W Nowym Jorku "Super Express" nie ma praktycznie papierowej konkurencji. W druku ukazują się bezpłatny reklamowy "Tygodnik Plus" i wydawany w Bostonie dwutygodnik "Orzeł Biały". Działające tu redakcje, które wydawały wcześniej polską prasę, przeszły na wydania online.
W Chicago konkurencją "Super Expresu" jest "Dziennik Związkowy", najstarsza, bo wydawana od 1908 roku gazeta polska w USA, oraz "Tygodnik Podhalański". – Nasz tygodnik amerykańscy dystrybutorzy zamawiają u polskich kolporterów i rozprowadzają na terenie Illinois i Kanady. Znakomita większość naszych czytelników to migranci z Podhala, którzy czują silny związek ze "starym krajem" – mówi Jerzy Jurecki, wydawca "TP". – Ale dobry czas dla polskiej prasy w środowiskach polonijnych w USA się kończy.
W USA mieszka niespełna 10 mln Polaków. Największe skupiska to Chicago, gdzie za Polaków uważa się ponad 180 tys. osób, oraz Nowy Jork – polskie pochodzenie deklaruje tu niespełna 3 proc. mieszkańców (ok. 225 tys.).
Czytaj też: Pierwsza jednopłciowa para w historii polskiego "Tańca z gwiazdami"
(PAR, 25.07.2022)