Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gary Lineker najlepiej zarabiającym prezenterem BBC. Ten Gary Lineker

Gary Lineker był królem strzelców mundialu, ale gdyby nie radził sobie na wizji, dla jego zarobków nie miałoby to znaczenia (fot. Wikimedia Commons/Liton Ali)

Według danych opublikowanych przez dziennik "The Guardian" w gronie najlepiej opłacanych prezenterów publicznej BBC prymat dzierżą byłe gwiazdy piłki nożnej. Na szczycie pozostaje Gary Lineker, trzeci jest Alan Shearer.

Linekerowi w zeszłym roku zapłacono 1,35 mln funtów za prowadzenie programu "Match of the Day" oraz relacje z Euro 2020. Daje mu to wyraźną przewagę nad prowadzącą program śniadaniowy Zoe Bell – 980 tys. funtów. Shearer jest trzeci (też "Match of the Day"), z dużo mniejszym zarobkiem – 480 tys. funtów.

Czytaj też: Liga angielska jednak zostaje w Canal+, sublicencja od Viaplay

Dalsze miejsca zajmują: Stephen Nolan z BBC Northern Ireland – 415 tys., Huw Edwards (prowadzący "News at ten") – 410 tys.

Dyrektor generalny BBC – Tim Davie – którego wynagrodzenie w stosunku do 2020 roku wzrosło o 10 proc., do 522 tys. funtów, oświadczył, że większość zarobków prezenterów przez ubiegły rok pozostała na podobnym poziomie co w latach poprzednich.

Aktorzy występujący w produkcjach BBC, a także prowadzący formaty rozrywkowe, są wyłączeni z zestawienia. Oznacza to, że np. roczna pensja Fiony Bruce sięgająca prawie 410 tys. funtów obejmuje tylko programy informacyjne. Gdyby doliczyć jej rolę prowadzącej "Antiques Roadshow" (program, w którym rzeczoznawcy antyków podróżują do różnych regionów Wielkiej Brytanii, aby wycenić antyki przywiezione przez miejscowych), jej pozycja na liście zarobków byłaby znacznie wyższa.

Czytaj też: Do sprzedaży trafił "Skarb Kibica", dodatek weekendowego "Przeglądu Sportowego"

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn zatrudnionych w BBC wzrosła z 5,2 do 5,9 proc. To pierwszy wzrost od czasu, gdy państwowy nadawca zaczął publikować statystyki w 2017 roku. W tamtym czasie kobiety zarabiały średnio mniej o 9,3 proc.

Otwierający listę najlepiej zarabiających Gary Lineker to król strzelców piłkarskich Mistrzostw Świata w 1986 roku. To jemu przypisuje się określenie przytaczane od lat w mediach: "piłka nożna to taka gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy". Alan Shearer pozostaje najskuteczniejszym piłkarzem w historii Premier League (260 goli).

Czytaj też: Viaplay spróbuje przejąć Premier Sports na rynku brytyjskim

(MAC, 15.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.