Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Brytyjskie władze zatwierdziły ekstradycję Juliana Assange'a do USA

Kwestia potencjalnej ekstradycji Assange’a do USA była przedmiotem wielu rozpraw sądowych od czasu jego aresztowania w kwietniu 2019 roku (screen: YouTube/NBC News)

Założyciel WikiLeaks Julian Assange zostanie poddany ekstradycji do USA, gdzie czeka go proces w związku z oskarżeniami o szpiegostwo i ujawnienie tajnych informacji.

Assange usłyszy w Stanach Zjednoczonych 18 zarzutów kryminalnych, za co grozi mu kara do 175 lat więzienia.

WikiLeaks: "Czarny dzień dla wolności prasy"

Problemy Assange'a zaczęły się, gdy jego portal WikiLeaks w 2010 i 2011 roku ujawnił 500 tys. tajnych akt zawierających szczegóły dotyczące amerykańskich kampanii wojskowych w Afganistanie i Iraku oraz nadużyć w amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie. WikiLeaks opublikował też setki tysięcy tajnych depesz dyplomatycznych USA, w których pojawiły się niekiedy krytyczne wypowiedzi pod adresem prezydenta Rosji Władimira Putina czy członków saudyjskiej rodziny królewskiej.

Czytaj też: Państwowa Inspekcja Pracy nie prowadzi kontroli w RAS Polska po odejściu Lisa

Kwestia potencjalnej ekstradycji Assange’a do USA była przedmiotem wielu rozpraw sądowych od czasu jego aresztowania w kwietniu 2019 roku. Zanim do tego doszło, aktywista prawie siedem lat chronił się przed wymiarem sprawiedliwości w ambasadzie Ekwadoru w Wielkiej Brytanii. Ostatecznie ekwadorski prezydent Lenin Moreno cofnął ochronę, gdyż, jak argumentował, rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował mu na piśmie, iż założyciel WikiLeaks nie zostanie wydany do państwa, w którym „może być torturowany lub skazany na karę śmierci”.

Teraz, gdy została wydana decyzja o ekstradycji do USA, na profilu WikiLeaks na Twitterze napisano, że to "czarny dzień dla wolności prasy i brytyjskiej demokracji".

Assange ma 14 dni na odwołanie się od decyzji Priti Patel, szefowej brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, która podpisała nakaz ekstradycji.

Czytaj też: "Gazeta Pomorska" przegrała proces z Krzysztofem Brejzą

(MZD, 20.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.