Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prorosyjski patostreamer obmyślał zamach na prezydentkę Gdańska

Wojciech O. w trakcie rozmowy wyrażał aprobatę wobec planu zabójstwa Aleksandry Dulkiewicz (screen Youtube.com/Telewizja wPolsce)

Patostreamer Wojciech O. wraz z podwładnymi naradzał się, jak zamordować prezydentkę Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Nagranie rozmowy pojawiło się na YouTube, i zaraz zniknęło. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przekazał Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i zabezpieczone zapisy rozmów telefonicznych spiskowców. 

Wojciech O. jest skrajnym nacjonalistą, patostreamerem. Stoi na czele "Kamractwa", czyli organizacji nawołującej m.in. do nienawiści wobec Żydów i wspierającej ruch antyszczepionkowy.

W styczniu br. Wojciech O. groził posłom z Lewicy i Platformy Obywatelskiej. Nawoływał też do zrobienia krzywdy dziennikarzom "Gazety Wyborczej". Sprawa zakończyła się aktem oskarżenia. W połowie maja O. został zwolniony z aresztu tymczasowego, dostał dozór policji. Dwa tygodnie później, na jednej ze swoich transmisji na kanale YouTube, rozmawiał ze swoim sympatykiem Zbigniewem z Żuław o sposobach na usunięcie z urzędu Aleksandry Dulkiewicz, m.in. zamordowanie jej. Mieszkający na Żuławach mężczyzna w średnim wieku zameldował Wojciechowi O., że jest do jego dyspozycji i czeka na sygnał do zabójstwa, a O. go do tego zachęcał, twierdząc, że będą działać jak naziści, mordując przeciwników politycznych oraz Żydów i Ukraińców.

Początkowo nagranie rozmowy było udostępnione wyłącznie członkom "Kamractwa" na zamkniętej grupie, później zostało jednak opublikowane w serwisie YouTube, z którego zniknęło we wtorek 7 czerwca. Tego samego dnia zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Prokuratura ma teraz sześć tygodni na rozpatrzenie zawiadomienia i podjęcie decyzji o wszczęciu bądź odmowie wszczęcia śledztwa.

– Nasza organizacja obserwuje proputinowski faszyzujący ruch Kamratów od kilku lat. Z naszych obserwacji wynika, że rosną w siłę, w tej chwili wspiera ich już 40 tys. osób. Są sprawni, coraz lepiej się organizują i są coraz bardziej niebezpieczni. Od niedawna zaczęli używać przemocy wobec przeciwników politycznych – mówi Rafał Gaweł z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – W rozmowie telefonicznej Wojciecha O. ze Zbyszkiem z Żuław przekroczono wszelkie granice. Zabezpieczyliśmy te nagrania. Obserwujemy stale ich poczynania i chcemy przeciwdziałać ich ekstremizmowi.

Ośrodek złożył także zawiadomienie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. 

(BAE, 08.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.