Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rosja zaostrza ustawę o "zagranicznych agentach"

Duma w tym przypadku znaczy też uprzedzenie. Zwłaszcza, że w dużym stopniu dotyczy Wielkiej Brytanii (fot. Wikimedia Commons/Fotobanker)

Duma - niższa izba rosyjskiego parlamentu - wydała wstępną aprobatę dla projektu ustawy zaostrzającej przepisy przeciwko "zagranicznym agentom”. Władimir Putin ostrzegł naród rosyjski, by uważać na zdrajców. Projekt ma dotyczyć także krewnych i znajomych tak nazwanych. W dużym stopniu ma być to związane z mediami.

Ustawa, uchwalona 346 głosami do 17 w pierwszym z trzech czytań mówi, że agentem może być każda osoba, która otrzymuje wsparcie finansowe lub wsparcie innego rodzaju spoza Rosji.

Rząd poparł projekt ustawy "O kontroli działalności osób pozostających pod wpływami zagranicznymi”. Kryteria przyznawania statusu "zagranicznego agenta” zostaną rozszerzone według propozycji Kremla.

Projekt ustawy wpłynął do Dumy Państwowej 25 kwietnia. Autorzy dokumentu proponują m.in. uznanie za "zagranicznych agentów” tych, którzy otrzymują wsparcie nie od rosyjskich podmiotów lub znajdują się "pod inną formą wpływu zagranicznego”.

Rząd uważa, że przepisy ustawy mają obejmować m.in. "finansowanie i rozpowszechnianie wiadomości i materiałów drukowanych, dźwiękowych, audiowizualnych oraz innych przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa”, a także udział w ich produkcji, co stanowi zagrożenie dla "państw zaprzyjaźnionych”.

W przemówieniu do Dumy Państwowej, współautor ustawy Andriej Ługowoj wskazał różne rosyjskie osoby publiczne jako winne odbycia "specjalnych szkoleń” w Wielkiej Brytanii, które oskarżył o dążenie do zniszczenia Rosji od środka. Ustawa wprowadza także nową kategorię "osób powiązanych z agentami zagranicznymi”. Ługowoj stwierdził, że może to obejmować krewnych lub inne osoby pomagające im w prowadzeniu działalności.

Zgodnie z ustawą, rosyjski regulator mediów Roskomnadzor będzie miał prawo do blokowania stron internetowych "zagranicznych agentów" na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości bez decyzji sądu.

Obecnie na liście znajduje się 166 osób fizycznych i prawnych. Oznaczenie to było wykorzystywane do atakowania mediów takich, jak niemiecki nadawca Deutsche Welle, niezależny rosyjski serwis informacyjny MediaZona czy kanał telewizyjny Dożd.

(MAC, 08.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.