Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 27, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

BBC wdraża program oszczędnościowy. BBC 4 i kilka innych programów trafi do internetu

Zamrożenie opłat licencyjnych wymaga od BBC uzyskania 285 mln funtów rocznych oszczędności (fot. Wikimedia Commons/Another Believer)

BBC w ramach programu oszczędnościowego zamyka kilka programów telewizyjnych i radiowych, które znikną z brytyjskich częstotliwości. BBC Four, CBBC i Radio 4 Extra zostają przesunięte do internetu.

Dyrektor generalny BBC, Tim Davie, opublikował taki komunikat w odpowiedzi na decyzję brytyjskiej sekretarz kultury Nadine Dorries o zamrożeniu rocznej opłaty licencyjnej na rzecz koncernu w wysokości 159 funtów od odbiorcy przez następne dwa lata. Do tego kanał BBC News, zorientowany na Wielką Brytanię, połączy się z BBC World, tworząc jeden globalny serwis informacyjny.

Nastąpią również cięcia w lokalnych usługach telewizyjnych i radiowych w Anglii, chociaż publiczny nadawca nalegał, aby utrzymano ogólny budżet na lokalne dziennikarstwo - zamiast tego wydatki zostaną ponownie rozdzielone na zatrudnianie dziennikarzy do tworzenia treści online.

Do tej pory zdecydowana większość wydatków BBC koncentrowała się na tradycyjnych kanałach telewizyjnych i radiowych, podczas gdy publiczność przesuwa się do internetu. W ciągu najbliższych kilku lat nadawca zlikwiduje blisko tysiąc miejsc pracy. Przez ostatnie 1,5 roku pracę w koncernie straciło 1,2 tys. osób.

Tim Davie powiedział pracownikom, że muszą zaakceptować potrzebę odejścia od tradycyjnych kanałów telewizyjnych i radiowych i zainwestować w programy stworzone specjalnie dla usług takich jak iPlayer i BBC Sounds.

Zamrożenie opłat licencyjnych wymaga od BBC uzyskania 285 mln funtów rocznych oszczędności. Zamiast tego Davie zdecydował się pójść znacznie dalej niż to konieczne i obniżyć budżet na istniejące usługi telewizyjne oraz radiowe o 500 mln funtów. Dodatkowe oszczędności mają zostać zainwestowane w usługi wyłącznie cyfrowe.

BBC Four od marca 2021 i tak nie realizowało nowych produkcji, bazując na treściach archiwalnych, ale cieszyło się większą popularnością niż przywrócony jako "normalny" kanał telewizyjny BBC Three (dla młodzieży), który kilka miesięcy temu przeszedł drogę w przeciwną stronę, tzn. po latach wrócił z internetu do zwykłej dystrybucji. 

Kilka milionów Brytyjczyków - często starszych i uboższych - nie ma dostępu do internetu, a jeszcze więcej nie ma domowego łącza szerokopasmowego wymaganego dla dostępu do usług strumieniowych. Grupy te mogą być najbardziej dotknięte przez cięcia w tradycyjnych usługach radiowych lub telewizyjnych BBC.

(MAC, 27.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.