Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Będą dopłaty do zakupu telewizora. Nowy standard naziemnej telewizji już w marcu, pytań sporo

Przełączenie na nowy standard emisji dotyczy wyłącznie odbiorców naziemnej telewizji, a nie kablówek czy platform satelitarnych (fot. Pixabay.com)

Pod koniec marca rozpocznie się proces przełączania naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard DVB-T2 HEVC. Widzowie zasypują operatorów kablowych pytaniami o wymianę dekoderów. Rząd zapowiedział, że bonem na dopłatę do wymiany sprzętu będzie można opłacić nie tylko zakup dekodera, ale też telewizora.

Przełączenie na nowy standard emisji dotyczy wyłącznie odbiorców naziemnej telewizji. Spoty, emitowane np. przez TVP czy Polsat, w których nadawcy informują o konieczności wymiany sprzętu, często nie wyjaśniają wątpliwości widzów.

Aby sprawdzić, czy dekoder lub telewizor odbiera nowy standard telewizji, trzeba ponownie wyszukać kanały naziemne i odnaleźć wśród nich stację Sprawdzam TV. Jeśli wyświetla ona obraz i dźwięk, to znaczy, że nasz odbiornik poprawnie obsługuje nowy standard. Jeśli nie, należy wymienić telewizor lub dekoder.

Rząd proponuje wprowadzenie bonu wartości 100 zł jako dopłaty na zakup sprzętu. Ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w wymianie sprzętu w środę przyjął Senat, ale z poprawkami, m.in. związanymi z rozszerzeniem możliwości wykorzystania bonu nie tylko na zakup dekodera, ale też telewizora. Taką zmianę wcześniej zapowiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Wielu widzów nadal nie wie, czy musi wymieniać sprzęt. W odpowiedzi na pytania klientów sieci kablowe wydają komunikaty, w których podkreślają, że zmiana nie dotyczy abonentów kablówek. Takie informacje pojawiły się już na stronach internetowych, m.in. Promax, Asta-Net i TVK Toruń.

- Sam refarming (reorganizacja multipleksów - przyp. red.) powoduje duże zamieszanie. Część abonentów kablówek nie wie, czy ich też dotyczy ta zmiana - przyznaje Krzysztof Kacprowicz, prezes Zarządu ZPMEiT "Mediakom", zrzeszającego operatorów kablowych. 

Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej skupiającej operatorów telewizyjnych, podkreśla, że to właśnie poszczególni operatorzy powinni zadbać o zamieszczenie informacji wyjaśniającej klientom, o co chodzi w całej zmianie.

Przejście na nowy standard nie dotyczy też klientów operatorów IPTV, jak Jambox, czy platform satelitarnych Polsat Box, Orange i platformy Canal+.

Według Nielsen Media telewizję tylko drogą naziemną odbiera ok. 30 proc. widzów. Krajowy Instytut Mediów podał z kolei, że na razie przygotowana na nowy standard jest tylko ponad połowa gospodarstw domowych.

Proces przejścia na DVB-T2 HEVC rozpocznie się 28 marca i będzie odbywał się stopniowo, w podziale na regiony. Najpierw przełączenie nastąpi w województwach dolnośląskim i lubuskim. W całej Polsce proces zakończy się pod koniec czerwca. Będzie dotyczył wszystkich ogólnopolskich multipleksów, oprócz ósmego, na którym nadają m.in. Nowa TV, Metro i WP. Na nowy standard nie przełączy się też na razie większość lokalnych MUX.

Dzięki DVB-T2 HEVC większość dotychczasowych kanałów telewizyjnych będzie mogła przejść na lepszą jakość HD. Zmiana standardu nie wiąże się jednak z konkursami na nowe stacje w naziemnej telewizji.

(MNIE, 18.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.