Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Operatorzy kablowi i satelitarni mogą być karani za nieprawidłowe dekodery

Z ofert operatorów powinny zniknąć dekodery nieobsługujące standardu DVB-T2 HEVC (fot. Pixabay.com)

Nie tylko dystrybutorzy sprzętu, ale też sieci kablowe i operatorzy satelitarni mogą być karani przez Urząd Komunikacji Elektronicznej za sprzedaż dekoderów nieobsługujących nowego standardu telewizji naziemnej. Operatorzy uważają, że nowe przepisy są nieprecyzyjne i nieżyciowe.

Przy okazji uchwalenia przez Sejm ustawy o dofinansowaniu dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2 HEVC posłowie zmienili też prawo telekomunikacyjne. Nowe przepisy przewidują karanie przedsiębiorców sprzedających dekodery niespełniające wymogów, czyli nieodbierające telewizji w nowym standardzie DVB-T2 HEVC. Kara za sprzedaż niezgodnego z przepisami sprzętu, nałożona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, może wynieść do 3 proc. przychodów przedsiębiorcy z poprzedniego roku.

Anna Gąsecka, adwokatka z Brzezińska Narolski Adwokaci spółka partnerska, tłumaczy, że kary rzeczywiście mogą objąć też operatorów kablowych. Ukarane mogą być jednak tylko kablówki oferujące dekodery odbierające telewizję naziemną, nawet jeśli jest to tylko dodatkowa funkcja odbiornika, uzupełniająca standard kablowy. 

"Nowe przepisy powinny dotyczyć sprzedawców dekoderów naziemnych"

Sieci kablowe jednak rzadko oferują sprzęt odbierający nie tylko telewizję kablową, ale też naziemną. Jak tłumaczy nam Krzysztof Kacprowicz, prezes zarządu ZPMEiT "Mediakom", zrzeszającego m.in. operatorów kablowych, członkowie kierowanego przez niego związku w swoich dekoderach wykorzystują głównie kablowy standard DVB-C. Dodaje, że niektórzy korzystają też z DVB-T, ale jest to reemisja w zamkniętych sieciach kablowych. - Jest też niewielka liczba operatorów, którzy mają w ofercie tzw. dekodery combo, które pozwalają na odbiór telewizji z różnych źródeł, w tym też naziemnie - opisuje.

Jerzy Straszewski, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej, zrzeszającej operatorów telewizyjnych, ocenia, że kary mogą być nakładane na wszystkich operatorów i mogą dotyczyć wszystkich oferowanych przez nich dekoderów. Jego zdaniem przepisy nie są w tym zakresie precyzyjne. - Protestujemy przeciwko takiemu rozwiązaniu, bo jest ono nieżyciowe dla operatorów i dla niezorientowanych abonentów sieci kablowych, którzy gubią się w tej sytuacji - mówi. Ocenia, że nowe przepisy powinny dotyczyć wyłącznie dystrybutorów sprzedających dekodery naziemne, a nie operatorów telewizyjnych.

Co w praktyce oznacza nowe prawo?

Choć interpretacje przepisów są różne, to z ofert operatorów na pewno powinny zniknąć dekodery nieobsługujące standardu DVB-T2 HEVC. Taki sprzęt oferuje m.in. Polsat Box w ramach TV Mobilnej. Spółka nie informuje, czy i kiedy wymieni swoim abonentom dekodery na nowe. Inni operatorzy nie mają płatnej oferty naziemnej, ale ich wybrane dekodery umożliwiają odbiór bezpłatnych kanałów DVB-T.

Ustawa o dofinansowaniu dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie DVB-T2 HEVC przewiduje też świadczenie w wysokości 100 zł, które ma pozwolić widzom na pokrycie w całości lub w części kosztu zakupu urządzenia umożliwiającego dalszy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Przyznany bon na zakup dekodera będzie można realizować w sklepach stacjonarnych, internetowych i poprzez internetowe platformy sprzedażowe. Projekt ma być realizowany do końca 2022 roku.

Czy także operatorzy kablowi będą mogli uczestniczyć w realizacji bonów na zakup dekoderów? - Według mnie ustawa nie będzie nas obowiązywać i dopłaty do sprzętu nie będą mogły przechodzić przez operatorów - uważa Krzysztof Kacprowicz, prezes zarządu ZPMEiT "Mediakom". Według niego kablówki po prostu nie oferują sprzętu objętego przepisami.

Ustawa o dofinansowaniu dekoderów i zmiany w prawie telekomunikacyjnym przewidujące kary dla sprzedawców sprzętu zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu, który ma zająć się nimi 16 lutego.

Przejście na nowy standard ma zakończyć się w czerwcu 

DVB-T2 HEVC pozwala umieścić na multipleksie więcej kanałów lub podnieść ich jakość. Proces przejścia na ten standard dla większości multipleksów ogólnopolskich ma rozpocząć się pod koniec marca, a zakończyć pod koniec czerwca 2022 roku. 

Abonenci kablówek czy platform satelitarnych nie muszą wymieniać dekoderów. Według Nielsen Media w ten sposób telewizję odbiera niemal 70 proc. widzów. 

(MNIE, 15.02.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.