KRRiT dostała już ponad tysiąc skarg w sprawie braku decyzji o TVN Siedem
Za przyznaniem koncesji głosowali: przewodniczący Witold Kołodziejski, wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic i członkini Elżbieta Więcławska-Sauk (fot. Piotr Molęcki/East News)
W czwartek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie głosowała nad koncesją TVN Siedem. Kolejny raz nie udało się jej przedłużyć. Do Rady wpłynęło już ponad tysiąc skarg na brak decyzji w sprawie koncesji.
Za przyznaniem koncesji tradycyjnie głosowali: przewodniczący Witold Kołodziejski, wiceprzewodnicząca Teresa Bochwic i członkini Elżbieta Więcławska-Sauk, a przeciw członkowie Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Do przegłosowania koncesji potrzeba czterech głosów. Jak tłumaczy Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, za każdym razem, gdy pierwsze głosowanie kończy się niepowodzeniem, odbywa się jeszcze głosowanie nad nieudzieleniem koncesji. W tym przypadku trzy osoby były przeciwko jej nieprzyznaniu (Kołodziejski, Bochwic, Więcławska-Sauk), a dwie za jej nieudzieleniem (Kawecki i Sabatowski).
Czytaj też: Kim są Kawecki i Sabatowski, którzy głosują przeciw koncesji dla TVN Siedem
Janusz Kawecki brak poparcia dla rekoncesji tłumaczył "Pressowi" m.in. nieprawidłową strukturą właścicielską TVN Grupa Discovery. Andrzej Sabatowski nie komentuje toczącego się postępowania.
Wcześniej odbyły się dwie tury głosowań - 1 i 8 lutego. Ich wyniki był takie same jak w czwartek.
Czytaj też: TVN namawia do zasypania KRRiT mailami
Do KRRiT wpływają e-maile od osób broniących TVN Siedem. Jak poinformowała nas Teresa Brykczyńska, rzeczniczka regulatora, Rada otrzymała już ponad tysiąc takich skarg. Do ich wysyłania zachęca sama stacja, prowadząc kampanię. O możliwości udzielenia Siódemce wsparcia przypominają tzw. scrolle, czyli paski informacyjne przy wybranych audycjach nadawcy. Dodatkowo na antenach TVN Discovery jest emitowany spot z informacją, za ile dni kończy się koncesja. Licznik jest też cały czas widoczny na ekranie pod logotypem TVN Siedem.
Wniosek o przedłużenie koncesji TVN Siedem nadawca stacji złożył 23 grudnia 2020 roku. Zgoda Siódemki na emisję wygaśnie 25 lutego.
Kolejne posiedzenie KRRiT ma odbyć się w przyszłym tygodniu, najprawdopodobniej we wtorek.
Holenderska koncesja planem B
TVN Siedem awaryjnie zapewnił już sobie holenderską koncesję na nadawanie. TVN, właściciel stacji, podkreśla jednak, że nie rozwiązuje to problemu dalszego działania Siódemki w obecnym kształcie. Bez polskiej licencji kanał będzie musiał zrezygnować z emisji naziemnej, tracąc około 1/3 widzów, którzy odbierają sygnał tylko w ten sposób.
Obecna koncesja TVN Siedem obowiązuje do 25 lutego, a nadawca wniosek o jej przedłużenie złożył do KRRiT już 23 grudnia 2020 roku.
(MNIE, 11.02.2022)