Fact-checkerzy wzywają YouTube do walki z dezinformacją w serwisie
Według społeczności fact-checkingowej polityka serwisu YouTube w walce z dezinformacją nie jest wystarczająca (fot. Pixabay.com)
Ponad 80 organizacji weryfikujących fakty z 40 krajów skierowało list do Susan Wojcicki, dyrektorki generalnej YouTube'a, w którym wzywają kierowany przez nią serwis do podjęcia działań przeciwko dezinformacji.
W apelu fact-checkerzy wymienili konkretne filmy z YouTube'a, które wyrządziły szkodę w realnym świecie, choć formalnie ich twórcy często nie złamali regulaminu platformy. Wskazano np. na materiały w języku greckim i arabskim, zachęcające do bojkotu szczepień oraz leczenia COVID-19 nieskutecznymi lekami czy też filmy promujące fałszywe leki na raka.
Według społeczności fact-checkingowej polityka serwisu YouTube w walce z dezinformacją nie jest wystarczająca. Domagają się od platformy m.in. podejmowania działań wobec twórców, którzy nieustannie tworzą kontent z fałszywymi treściami oraz promowania zweryfikowanych informacji zamiast usuwania filmów.
Autorzy listu chcieliby spotkać się z dyrektorką generalną YouTube’a, aby omówić zagadnienia przedstawione w liście otwartym. Przedstawiciele platformy na razie nie odnieśli się do treści apelu.
List został opublikowany w 25 językach. Podpisały się pod nim też polskie organizacje: Demagog.org.pl, Fakenews.pl i Pravda.org.pl.
List otwarty do dyrektor generalnej YouTube od fact-checkerów z całego świata. Wzywamy do podjęcia skuteczn. działań przeciwko dezinformacji. YouTube jest obecnie jednym z głównych kanałów dezinfo. online na całym świecie. Prosimy o RT. #YoutubeOpenLetter https://t.co/TRe0jSCYjm
— Fakenews.pl (@fakenews_pl) January 12, 2022
(MNIE, 12.01.2022)