Temat: na weekend

Dział: WYWIADY

Dodano: Grudzień 24, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marek Czyż, nowy dyrektor w Radiu Zet: "Najpierw będę słuchał"

Marek Czyż od nowego roku będzie nowym szefem informacji Radia Zet (fot. Facebook.com/Czyztak)

Marek Czyż zostanie dyrektorem informacji Radia Zet. Stanowisko obejmie 3 stycznia 2022 roku. W krótkiej rozmowie z Press.pl mówi o tym, czy dobrze zna Radio Zet, jak połączy nową pracę z prowadzeniem własnego serwisu publicystycznego i czy będzie tęsknił za Śląskiem. 

Od czego Pan zacznie w Zetce?

Od poznania zespołu.

A później? 

Później zobaczymy. Ten zespół nieprędko coś ode mnie usłyszy, za to ja będę się starannie im przysłuchiwał i przyglądał. Komentarze, glosy, wnioski mogą być wyciągane po naprawdę długim czasie. Jeśli ma z tego powstać strategia dla tej redakcji, to potrzebuję na to czasu. 

Zna Pan dobrze Zetkę? Katowice to przecież królestwo RMF.

Słucham Zetki równie często co RMF, więc rozróżniam te stacje z całą pewnością. Choć nie ukrywam, że czas na poznawanie tej firmy dopiero przyjdzie. Jeżeli ktoś chce powiedzieć, że zna stację z anteny, to jest to wiedza zdecydowanie nieprecyzyjna, szczególnie w mojej sytuacji. Znam kontent tej firmy, ale na poznanie jej od podszewki muszę dać sobie czas.

Mówił Pan, że nie zamierza rezygnować z Czyżtak.pl. Kiedy znajdzie Pan na to wszystko czas?

Technologia pozwala robić takie rzeczy bez konieczności mieszania bytów i nie przeszkadzając jeden drugiemu, więc poradzę sobie z całą pewnością. Nie rezygnuję z tego projektu, bo nie po to go powoływałem, żeby go teraz zamykać. Poza tym pracuje tam kilka osób, którym jestem winien to, że ten projekt trwa i będzie trwał. Choć oczywiście Radio Zet jest teraz absolutnym priorytetem i zawodową bazą.

Czyli wideo "Szerokości!" też zostaje?

One są najprostsze w wykonaniu, więc w niczym nie będą przeszkadzały. 

Czy nie szkoda Panu, że nie będzie miał już aż tak dobrego wglądu w śląskie sprawy, skoro w związku z pracą w Zetce będzie Pan kursował między Katowicami a Warszawą? 

Przywykłem, że da się utrzymać wiedzę o miejscu, w którym się człowiek wychował nawet mieszkając daleko. Technologia całkowicie na to pozwala. Nie wydaje mi się, że mógłbym stracić rozeznanie w śląskich sprawach, zajmując się prowadzeniem newsów w Zetce. Wiele lat mieszkałem w dwóch miejscach: na Śląsku i w stolicy.

Rozmawiała: Barbara Erling

***

Marek Czyż karierę dziennikarską rozpoczynał w katowickim Radiu TOP. W latach 1996-2008 prowadził programy publicystyczne w Telewizji Polskiej. Pracował również w zagranicznej redakcji TAI oraz jako śląski reporter TVP.

W latach 2009–2011 był dyrektorem programowym TVS, gdzie prowadził równocześnie "Silesia Informacje". Od 2011 pracował w TVP Info. W 2016 wrócił do TVP3 Katowice. Z Telewizji Polskiej odszedł w sierpniu 2016 roku.

Później był związany z Nowa TV, a następnie Superstacją, gdzie występował w roli prowadzącego programy informacyjne i publicystyczne. W latach 2020-2021 współpracował z Halo.Radio jako felietonista. W 2020 roku założył serwis publicystyczny CzyzTak.pl.

(BAE, 24.12.2021)

Pozostałe tematy weekendowe

Reklama w roku 2021. Subiektywny ranking, a w nim sukcesy...
Kolędowanie w TVP z Martyniukiem, w Polsacie z...
Reklama 2021. Subiektywny przegląd personaliów w...
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.