Polskatimes.pl publikuje fake newsa, potem zdejmuje ze strony
(fot. AbsolutVision/Unsplash)
Mianem "fake newsa" określiła członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych Dorota Kania informację o śmierci rocznego dziecka na granicy polsko-białoruskiej. Gdy dowiedziała się, że o tragedii informował artykuł na Polskatimes.pl, zniknął on ze strony.
Głupio wychodzi z tymi fejkami. pic.twitter.com/fTnFTINvgY
— Paweł Figurski (@p_figurski) November 19, 2021
18 listopada około godziny 13 na stronie internetowej Polskatimes.pl pojawił się artykuł pt. "Byli w lesie 1,5 miesiąca. Nie żyje roczne dziecko migrantów". Informację o śmierci, do której miało dojść 15 listopada, przekazali ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
19 listopada Dorota Kania w trakcie twitterowej rozmowy z historykiem Stanisławem Żerko i dziennikarzem "Gazety Wyborczej" Pawłem Figurskim stwierdziła, że historia o zmarłym dziecku jest fake newsem. Figurski zareagował pytaniem, czemu taki fake news pojawił się również na stronie Polskatimes.pl, która należy do Polska Press. I wysłał Dorocie Kani link do artykułu. Zaledwie kilka minut później tekst został zdjęty ze strony.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej sprecyzowało, że 15 listopada w trakcie udzielania pomocy trzem osobom jego ratownicy dowiedzieli się z relacji kobiety, że straciła roczne dziecko miesiąc wcześniej, podczas tułaczki w lesie. Polskatimes.pl nie zdecydowała się na sprostowanie w artykule "Byli w lesie 1,5 miesiąca. Nie żyje roczne dziecko migrantów". Zamiast tego powstał kolejny artykuł "Burza po wiadomości o śmierci dziecka migrantów. PCPM po kilku godzinach doprecyzowało informację" - został opublikowany 18 listopada o godzinie 21. Poprawiono datę śmierci dziecka, dodano informację, że nie ma pewności, iż zmarło po polskiej stronie granicy.
(KAP, 19.11.2021)