Dział: PRASA

Dodano: Listopad 17, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Hakerzy stojący za wyciekiem maili Dworczyka mogą być powiązani z Białorusią

Za cyberoperacją Ghostwriter, w ramach której m.in. publikowane są maile polskich polityków, stoi zespół hakerów oznaczonych jako UNC1151 (fot. Unsplash.com)

Analitycy międzynarodowej firmy Mandiant, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, ustalili, że wyciek maili pochodzących m.in. ze skrzynki ministra Michała Dworczyka jest związany z białoruskimi hakerami. 

Za cyberoperacją Ghostwriter, w ramach której m.in. publikowane są maile polskich polityków, stoi zespół hakerów określanych jako UNC1151. 

"Mandiant Threat Intelligence ocenia z wysokim stopniem pewności, że grupa UNC1151 jest związana z białoruskimi władzami. Ta ocena jest oparta o techniczne i geopolityczne wskaźniki" - napisano w komunikacie firmy. "Nie możemy wykluczyć rosyjskiego wkładu w UNC1151 i Ghostwriter. Obecnie jednak nie odkryliśmy bezpośrednich dowodów takiego wkładu".

Początki w 2016 roku

Według firmy początki dezinformacyjnej części operacji Ghostwriter sięgają co najmniej 2016 roku, a cyberszpiegowskiej - 2017. Od tego czasu operacja rozszerzyła zasięg o kradzież poufnych danych i włamania na konta polityków, czego kulminacją była trwająca do dziś publikacja domniemanych e-maili z prywatnej skrzynki szefa KPRM Michała Dworczyka.

Celem Ukraina, Litwa, Łotwa, Polska i Niemcy

Celem hakerów miał być "szeroki wachlarz podmiotów z sektora publicznego i prywatnego ze wskazaniem na Ukrainę, Litwę, Łotwę, Polskę i Niemcy". W raporcie podkreślono, że elementem działania było rejestrowanie domen internetowych udających faktycznie istniejące adresy stron WWW, w celu wyłudzania danych dostępowych.

W lipcu dziennikarz WP Szymon Jadczak o atakach na skrzynki mailowe polityków rozmawiał z Piotrem Pytlem, byłym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, który wówczas wprost wskazywał, że ataki pochodzą z Białorusi i Rosji.

(BAE, 17.11.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.