Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 06, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat w tym tygodniu zajmie się lex TVN

W poniedziałek odbędzie się posiedzenie połączonych komisji senackich ws. lex TVN (fot. Jakub Kaminski/East News)

W poniedziałek Senat zacznie prace nad nowelizacją ustawy medialnej określanej jako lex TVN.

W poniedziałek odbędzie się posiedzenie połączonych komisji senackich: kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawczej. Wezmą w nim udział m.in. przedstawiciele Fundacji Grand Press, Towarzystwa Dziennikarskiego, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Komitetu Obrony Demokracji.

Na posiedzenie komisji zostali zaproszeni także m.in. poseł sprawozdawca Marek Suski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej Jerzy Straszewski oraz mecenasi Mikołaj Sowiński i Bartosz Krużewski, pełnomocnicy TVN Grupa Discovery.

Jeśli nowelizacja ustawy medialnej przyjęta 11 sierpnia przez Sejm miałaby obowiązywać, to amerykańskie Discovery będzie musiało pozbyć się większości udziałów w TVN. Dziś według KRRiT dochodzi do obchodzenia przepisów ustawy o rtv, bo choć właścicielem TVN jest formalnie holenderska spółka Polish Television Holding, to faktycznie należy ona do amerykańskiego Discovery, a limit udziałów spółek spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego w firmach posiadających polskie koncesje wynosi 49 proc.

Nowelizacja zawiera poprawkę Kukiz'15, która wyklucza możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa. Jednak już podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury Wojciech Król z Platformy Obywatelskiej zwracał uwagę, że spółki Skarbu Państwa zakładają również spółki córki. "Spółka córka nie jest spółką Skarbu Państwa" - wyjaśniał Król.

Wskazała również na to Polska Izba Komunikacji Elektronicznej w stanowisku przekazanym Senatowi. PIKE wyjaśnia, że przepis mówiący o tym, że udziałów nie może przejąć spółka Skarbu Państwa nie wyklucza "rozwiązań kaskadowych, w których Skarb Państwa nabywałby nie udziały lub akcje w spółce-nadawcy, ale w spółkach pośrednich, które nabyłyby takie udziały lub akcje w spółce-nadawcy".

PIKE dodaje również, że zapis nie uniemożliwia nabycia udziałów lub akcji w spółce-nadawcy przez fundacje. "W przepisie tym jest mowa tylko o państwowych osobach prawnych i spółkach z udziałem Skarbu Państwa, a nie o wszystkich osobach prawnych z udziałem Skarbu Państwa. Czyli fundacja, założona np. przez spółki Skarbu Państwa, prawdopodobnie nie byłaby objęta zakazem" - uważa Izba.

(KOZ, 06.09.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.