Pat w KRRiT w sprawie koncesji dla TVN 24
Koncesja TVN 24 obowiązuje do 26 września 2021 roku (fot. Pawel Wodzynski/East News)
Kolejne głosowania w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji nad przedłużeniem koncesji dla TVN 24 nie przynoszą rozstrzygnięcia. Brak decyzji KRRiT oznaczać będzie utratę licencji.
Podczas czwartkowego posiedzenia Krajowej Rady odbyły się dwa głosowania - jedno za przedłużeniem koncesji, drugie przeciw. - Żadne nie przyniosło rozstrzygnięcia - mówi rzeczniczka regulatora Teresa Brykczyńska.
KRRiT podejmuje uchwały większością 4/5 głosów. Z naszych ustaleń wynika, że w głosowaniach za przedłużeniem koncesji trzech członków jest przeciw, jeden się wstrzymuje od głosu, a tylko jeden jest za (to przewodniczący Rady Witold Kołodziejski).
Koncesja TVN 24 obowiązuje do 26 września 2021 roku, a nadawca wystąpił o jej przedłużenie już w lutym 2020 roku.
Co jeśli KRRiT nie przegłosuje żadnej uchwały do 26 września? - Literalnie kanał będzie musiał zaprzestać nadawania, bo nie ma już koncesji - mówi Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych i były przewodniczący Krajowej Rady. - TVN będzie mógł domagać się roszczeń z tytułu strat wynikających z bezczynności organu państwowego. Brak rozstrzygnięcia naraża Skarb Państwa na poważną odpowiedzialność finansową - uważa Braun.
Przed kilkoma dniami przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w piśmie do Ryszarda Terleckiego, wicemarszałka Sejmu i przewodniczącego klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zaproponował poprawkę do projektu ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą kanały kablowo-satelitarne (czyli też TVN 24) mogłyby nadawać na podstawie wydanego przez niego zezwolenia, a nie koncesji.
W KRRiT zasiadają Teresa Bochwic (powołana przez Senat z rekomendacji PiS), Elżbieta Więcławska-Sauk i Witold Kołodziejski (powołani przez Sejm z rekomendacji PiS) oraz Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski (powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę). Sześcioletnia kadencja Krajowej Rady kończy się we wrześniu 2022 roku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami TVN może uzyskać koncesję dla TVN 24 w każdym państwie Unii Europejskiej.
(KOZ, 23.07.2021)