Zagranica odpowiada na propozycje zmian w ustawie o radiofonii i telewizji
Komisja Europejska "ponownie przyjrzy się istotnym aspektom pluralizmu mediów w Polsce" (fot. EC - Audiovisual Service)
Komisja Europejska ma zbadać zaproponowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt legislacyjny dotyczący przyznawania koncesji na nadawanie programów w Polsce. W sprawie nowelizacji głos zabrali też Departament Stanu USA i Reporterzy bez Granic.
Podczas piątkowej konferencji w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand był pytany o proponowany przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
– Jesteśmy świadomi nowego wniosku legislacyjnego zmieniającego zasady dotyczące koncesji na nadawanie. Musimy bardziej szczegółowo przyjrzeć się projektowi i będziemy monitorować, czy zmierza on do przyjęcia – powiedział Wigand, którego cytuje Onet.pl.
Wigand zaznaczył, że Komisja przywiązuje dużą wagę do wolności i pluralizmu mediów, bo są one niezbędne do rozliczania odpowiedzialności rządów i monitorowania procesów demokratycznych.
Komisja Europejska oczekuje, że państwa członkowskie zapewnią, że ich polityka nie wpłynie na zobowiązanie do zapewnienia wolnego, niezależnego i zróżnicowanego ekosystemu medialnego. - W tym kontekście uważnie obserwujemy również sytuację związaną z kanałem TVN 24, którego koncesja nie została jeszcze odnowiona – dodał Wigand.
Rzecznik podkreślił, że w związku z tym, iż raportowanie w zakresie praworządności odbywa się w cyklu rocznym, w edycji na rok 2021, która wkrótce zostanie zaprezentowana, KE "ponownie przyjrzy się istotnym aspektom pluralizmu mediów w Polsce".
Strong democracies welcome a free and independent press. Diverse voices and independent viewpoints keep the public informed and the government accountable – they are essential to democracies, including Poland and the United States. https://t.co/teGg9xyDvz
— Ned Price (@StateDeptSpox) July 9, 2021
Także w piątek do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji odniósł się rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Na Twitterze napisał: "Silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasą. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia sprawiają, że społeczeństwo jest poinformowane, a rząd rozliczany - są one podstawą w demokracjach, w tym w Polsce i Stanach Zjednoczonych".
W czwartek Bix Aliu, charge d'affaires Stanów Zjednoczonych w Warszawie, napisał na Twitterze: "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji".
USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji.
— Bix Aliu (@USAmbPoland) July 8, 2021
Meanwhile, the media regulator has still not renewed @tvn24's license expiring this September despite an application filed a year ago. @RSF_inter calls on @KRRiT__ to grant the licence without delay if the media fulfills current legal conditions.
— RSF in English (@RSF_en) July 9, 2021
W sprawie propozycji zmiany prawa odezwali się Reporterzy bez Granic, którzy potępili działania PiS, tłumacząc, że mają one na celu osłabienie pluralizmu mediów i swobodę prasy. Organizacja wezwała KRRiT do niezwłocznego udzielenia licencji TVN 24.
"Podejmowanie decyzji przez @KRRiT__ stwarza niepewność dla zagranicznych inwestorów na rynku mediów, co jest zgodne z planem przejęcia przez rząd kontroli nad niezależnymi mediami, określanym mianem „repolonizacji”. Reporterzy bez Granic wyrażają wsparcie dla dziennikarzy TVN" - napisali członkowie organizacji.
(BAE, 12.07.2021)