Dział: TELEWIZJA

Dodano: Kwiecień 09, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP1 pokaże film z prac komisji Macierewicza

Macierewicz miał naciskać na władze TVP, aby zablokować emisję filmu Stankiewicz (fot. Piotr Molecki/East News)

W sobotę 10 kwietnia TVP1 pokaże film wynikami prac podkomisji smoleńskiej kierowanej przez posła PiS Antoniego Macierewicza. Jednocześnie kolejny raz przesunięto premierę telewizyjną filmu "Stan Zagrożenia" Ewy Stankiewicz.

O emisję filmowego podsumowania prac Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego przy Ministerstwie Obrony Narodowej w piśmie do prezesa TVP wystąpił Antoni Macierewicz. Poinformowano o tym na zakończenie głównego wydania "Wiadomości" TVP1 w czwartek, pokazując lakoniczne pismo z prośbą o emisję "filmowej relacji z wyników badań prac Podkomisji". Macierewicz, były minister obrony i poseł PiS, wnioskował o opublikowanie materiału w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, która wypada w sobotę 10 kwietnia.

Kilka godzin później TVP wydało komunikat, w którym poinformowano o przychyleniu się do prośby Macierewicza. Film z prac podkomisji smoleńskiej zostanie wyemitowany o godz. 20:25 w sobotę na antenie TVP1. Jak wyjaśniono w krótkim komunikacie, "Telewizja Polska jako nadawca publiczny, w sprawie tak ważnej jak wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej czuje się zobowiązana w pierwszej kolejności publikować materiały autoryzowane przez instytucje państwowe, w drugiej zaś - o charakterze dziennikarskim i publicystycznym".

Emisja filmu z prac podkomisji smoleńskiej oznacza kolejne przesunięcie premiery telewizyjnej filmu dokumentalnego "Stan zagrożenia" w reżyserii Ewy Stankiewicz. Pierwotnie miał zostać pokazany 21 stycznia, ale w ostatniej chwili TVP wstrzymała emisję. Telewizja Polska tłumaczyła, że do spółki "wpłynęły zastrzeżenia natury formalno-prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych".

Nieoficjalnie w tej sprawie naciskał sam Antonii Macierewicz, który już w maju ubiegłego roku miał zwracać się do kierownictwa TVP o zablokowanie emisji filmu Stankiewicz. Powodem miało być nieautoryzowane wykorzystanie materiałów z prac kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

W czwartkowym komunikacie telewizja publiczna dodała, że widzowie TVP1 będą mogli obejrzeć film Stankiewicz w niedzielę 18 kwietnia (w 11. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej).

(PTD, 09.04.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.