Serwisy "Tygodnika Podhalańskiego", "Pisma" i KAI nie działały po pożarze serwerowni
W piątek strona "Pisma" była niedostępna (screen: Youtube.com/StrasTV)
Po pożarze francuskiej serwerowni nie działały serwisy internetowe "Tygodnika Podhalańskiego" (Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze), "Pisma. Magazynu opinii" (Fundacja Pismo), Katolickiej Agencji Informacyjnej i Eprasa.pl. W sobotę przywrócono częściowe działanie stron "Tygodnika Podhalańskiego" i "Pisma", a KAI uruchomiła tymczasowy serwis.
Do pożaru budynków w centrum serwerowym firmy hostingowej OVH w Strasburgu doszło w nocy z wtorku na środę. Jak podała cytowana przez "Rzeczpospolitą" monitorująca ruch internetowy firma Netcraft, ofiarą padło 18 proc. adresów IP hostowanych w chmurze OVH. W piątek firma hostingowa podała, że prawdopodobnie dziś powróci do częściowego funkcjonowania, całkowitą sprawność ma zaś odzyskać za tydzień.
? Incendie sur le site d'OVH Cloud à #Strasbourg : une centaine de #Pompiers67 ? a été mobilisée cette nuit dont le bateau-pompe franco-allemand Europa1. Les actions menées ont permis de préserver la majeure partie des bâtiments de l'entreprise. COD activé. Pas de blessé. pic.twitter.com/RKjI6F9DB7
— SDIS du Bas-Rhin (@sdis67) March 10, 2021
Z serwerów OVH korzystał m.in. serwis "Tygodnika Podhalańskiego" 24tp.pl. - Ze wstępnych wyliczeń ogień strawił nam 18181 newsów, 193 galerie, około 1400 wydarzeń , około 85 tysięcy zdjęć w newsach i galeriach i około 200 tysięcy komentarzy – wylicza Jerzy Jurecki, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego". - Straciliśmy ostatnie półtora roku, z niektórych lat mamy zdjęcia, a nie mamy tekstów. Rozpacz, głównie z tego powodu, że serwis jest trzeci dzień nieczynny [rozmawialiśmy w piątek – przyp. red.]. Porażka straszna, musimy się przenieść na serwery, które funkcjonują – zaznacza Jurecki. Jak dodaje, prawdopodobieństwo odzyskania danych jest niewielkie. Dane "Tygodnika Podhalańskiego" przechowywane są na ponad 30 serwerach, z czego 20 działa.
Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, mówi, że spośród zrzeszonych w stowarzyszeniu wydawców nikt poza "Tygodnikiem Podhalańskim" nie zgłaszał problemów. - Reszta ma problem z Eprasa.pl, ale to kwestia kolportażu jednego z kanałów – dodaje. Udostępniający e-wydania gazet i czasopism serwis Eprasa.pl w niedzielę jeszcze nie działał.
Z serwerów OVH korzysta też serwis "Pisma. Magazynu opinii". W piątek strona Magazynpismo.pl wciąż nie była dostępna, odwiedzających witała informacja, że "chwilowo nie działa. Wrócimy, jak tylko będzie to możliwe". - Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby jak najszybciej przywrócić pracę serwisu, korzystając z wersji backupowych – powiedziała nam w piątek Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna tytułu. - Nie wiemy, czy nasze zasoby były w tej części serwerowni, która uległa zniszczeniu, nie wiemy, czy straciliśmy dane ani kiedy je odzyskamy, dlatego nie czekamy na wieści z OVH i realizujemy plan B. Robimy swoje, pracując nad wydaniem cyfrowym i jednocześnie przygotowujemy do druku wydanie kwietniowe "Pisma", którego premiera nie jest zagrożona – podkreśliła Kicińska.
Strona https://t.co/fRjdHncOGP jest ponownie dostępna.
— Pismo (@magazynpismo) March 14, 2021
Niektórych treści, zwłaszcza ilustracji czy zdjęć, może jednak jeszcze brakować. Obecnie nie ma możliwości rejestracji oraz zakupu prenumeraty i dostępu online. Sukcesywnie przywracamy kolejne funkcje serwisu. pic.twitter.com/eztcmZ2QY7
Również serwis Katolickiej Agencji Informacyjnej nie działał z powodu pożaru. "Pracujemy już nad przywróceniem pełnej funkcjonalności" - informowała jeszcze w środę KAI na Facebooku.
W sobotę serwisy "Pisma" i "Tygodnika Podhalańskiego" znów były dostępne, choć nie osiągnęły pełnej funkcjonalności, a KAI uruchomiła tymczasowy serwis Depeszekai.pl.
(JSX, 15.03.2021)