Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 26, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Onet: Kaczyński zablokował film o Smoleńsku w TVP

(Piotr Molecki/East News)

Onet poinformował, że nie doszło do emisji filmu Ewy Stankiewicz "Stan zagrożenia" o katastrofie smoleńskiej, bo prezes PiS Jarosław Kaczyński chce wyciszyć emocje wokół Smoleńska i ograniczać teorie spiskowe.

Według informacji, do których dotarł Onet, prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że film Ewy Stankiewicz "Stan zagrożenia" nie wnosi merytorycznie nic istotnego do wiedzy o Smoleńsku, a jednocześnie podsyca teorie spiskowe, których Kaczyński stara się w ostatnich latach unikać.

Prezes miał mieć także zastrzeżenie do tego, że narratorem filmu Stankiewicz jest jej mąż, Duńczyk Glenn Jørgensen, który zasiada w podkomisji smoleńskiej Macierewicza. – "Kaczyński mu, mówiąc delikatnie, niezbyt ufa" — twierdzi rozmówca Onetu z wierchuszki PiS. – "Nie wiadomo, kim on dokładnie jest i skąd się wziął u Macierewicza".

TVP 1 miała pokazać dokument Ewy Stankiewicz ”Stan zagrożenia” w środę 20 stycznia o 21, ale tego dnia zdecydowano, by nie emitować filmu. Z wyjaśnień TVP wynikało, że do spółki "wpłynęły zastrzeżenia natury formalno-prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych". 

Jak ustalił "Press", już w maju blokady emisji dokumentu miał domagać się Antoni Macierewicz. Zastrzeżenia byłego ministra obrony narodowej do filmu "Stan zagrożenia" mają być atakiem na Jørgensena i sugestią, że to on udostępnił Stankiewicz tajne materiały z prac podkomisji smoleńskiej.

"Żaden z członków Podkomisji nie zwracał się z prośbą o zgodę na udzielenie wywiadu na potrzeby Państwa filmu, do czego obliguje ich umowa oraz prawo lotnicze" — pisze Macierewicz do autorów dokumentu.

"Przegrała wolność słowa – zwyciężyły naciski polityczne. Nie zobaczycie Państwo filmu Stan Zagrożenia. Tak jak od 5 lat nie widzicie Raportu Podkomisji podstawowego narzędzia do naprawy bezpieczeństwa Państwa, ani zarzutów Prokuratury. Tutaj sojusze są zdumiewające" - napisała w oświadczeniu Ewa Stankiewicz.

(BAE, 26.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.