Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 21, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejm odrzucił poprawkę Senatu w sprawie 2 mld zł dla TVP

Do tej pory większość rekompensaty abonamentowej trafiało do TVP kierowanej przez Jacka Kurskiego (fot. Piotr Molecki/East News)

W Sejmie przepadła poprawka Senatu do budżetu państwa na 2021 rok, która odbierała 1,95 mld zł dla KRRiT w ramach pokrycia strat abonamentowych. 

Z pakietu ponad 100 poprawek do ustawy budżetowej, które zgłosili senatorowie, izba niższa parlamentu odrzuciła większość z nich. W tym postulat przeniesienia 1,95 mld zł w ramach rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu RTV na leczenie chorób nowotworowych i układu sercowo-naczyniowego.

W uchwalonym wcześniej budżecie państwa na 2021 rok zapisano 1,95 mld zł do dyspozycji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która decydowała o podziale tych środków. Większość z tych pieniędzy trafiała do Telewizji Polskiej, a mniejsza do Polskiego Radia i rozgłośni skupionych wokół Audytorium 17.  

Po zakończeniu prac w parlamencie ustawa budżetowa trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. W ubiegłym roku zgłaszał on wątpliwości w sprawie przyznania prawie 2 mld zł na media publiczne. Zgodził się, ale dopiero kiedy Rada Mediów Narodowych odwołała ze stanowiska prezesa TVP Jacka Kurskiego (powrócił na stanowisko kilka miesięcy później po reelekcji Dudy). Jednak wcześniejsza pomoc publiczna dla TVP była przyznawana w ramach nowelizacji ustawowej, a obecnie wpisano ją w cały budżet państwa. 

Według fundacji ePaństwo, od 2016 roku w ramach pomocy publicznej dla Telewizji Polskiej przyznano 4,8 mld zł.

(PTD, 21.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.