Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 11, 2021

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prezes Orlenu krytykowany przez opozycję w Sejmie

Posłowie pytali prezesa Orlenu m.in. o to, ile kosztowało przejęcie wydawnictwa (screen: YouTube/Sejm RP)

Zdaniem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka tytuły prasowe przejętej spółki Polska Press mają zwiększyć efektywność działań reklamowych koncernu. Obajtek na komisji sejmowej krytykował posłów opozycji za pytania i twierdził, że chcą odbierać należne Orlenowi prawa.

W piątek Daniel Obajtek przed Komisją do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisją Kultury i Środków Przekazu miał udzielić "informacji w sprawie okoliczności i faktycznych powodów zakupu przez Polski Koncern Naftowy Orlen SA spółki Polska Press sp. z o.o. i wydawanych przez ten podmiot lub podmioty zależne i nadzorowane kilkudziesięciu tytułów prasowych oraz portali internetowych".

Posłowie pytali o cel przejęcia Polska Press. Posłanka Gabriela Lenartowicz (KO) zwracała uwagę na reklamy i artykuły sponsorowane Orlenu zamieszczone w jednym z wydań "Dziennika Zachodniego". - Pokazuje pani gazetę, gdzie jest reklama, widzi pani, że ta gazeta do tej reklamy jest potrzebna. Jeżeli jest potrzebna, dlaczego mamy na tej reklamie nie zarabiać jako właściciel paru tytułów i witryn. Dlaczego ma zarabiać ktoś inny? Będziemy inwestować w swoje media i automatycznie więcej zarabiać. Dotrzemy do jak największej grupy klientów. To jest zadanie biznesowe. Mamy wiele produktów pod własną marką – zaznaczał Obajtek.

Prezes Orlenu nie odpowiedział na pytania m.in. o to, ile kosztowała transakcja ani kiedy rozpoczęto rozmowy na temat przejęcia Polska Press. - Nie mogę jako spółka akcyjna udzielać informacji, za ile coś kupiłem – mówił.

Nie chciał też odnieść się do pytań Joanny Scheuring-Wielgus (Lewica) o to, czy Piotr Semka jest szykowany na redaktora naczelnego "Tygodnika Bałtyckiego" (zapewne chodziło o "Dziennik Bałtycki" - przyp. red.), a studenci uczelni Tadeusza Rydzyka na szefów tytułów z województwa kujawsko-pomorskiego. Nie mówił też, czy w gazetach Polska Press dojdzie do zwolnień. Zbył pytania tym, że za wcześnie mówić o takich sprawach, bo Orlen jeszcze nie przejął faktycznie wydawnictwa.

Serwis 300Polityka cytował prezesa Obajtka mówiącego do posłów m.in.: "Państwo odbieracie nam prawa, przecież ja tego od niemieckiego właściciela nie ukradłem. Niemiecki właściciel ma prawo sprzedać i korzysta ze swojego prawa, a my mając wszelkie analizy biznesowe, mamy prawo to kupić. I gdzie tu jest łamanie demokracji? To chyba wy chcecie ją złamać. Czy chcecie mi zabronić jako firmie i zakazać sprzedać niemieckiemu właścicielowi? Jakie w ogóle macie do tego podejście?" - pytał. 

7 grudnia Orlen podpisał przedwstępną umowę na nabycie od HKM GmbH 100 proc. udziałów spółki Polska Press. Transakcja wymaga jeszcze zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

(JSX, 11.01.2021)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.