Z powodu brexitu WP Pilot, Ipla i Player niedostępne w Wielkiej Brytanii
Po brexicie działające na zasadach jednolitego rynku usługi online w Polsce nie mogą być świadczone w Wielkiej Brytanii osobom, które tymczasowo tam przebywają (fot. Franz Wender/Unsplash.com)
W związku z brexitem Wielka Brytania nie podlega już pod wspólny rynek, również ten cyfrowy. Dlatego z początkiem roku Polacy korzystający z usług Playera, WP Pilota czy Ipli na Wyspach stracili do nich dostęp. Ale Netflix działa nadal.
Wprowadzony przez organy Unii Europejskiej w 2017 roku jednolity rynek cyfrowy pozwala wszystkim obywatelom UE korzystać z abonamentów w serwisach internetowych oferujących m.in. filmy czy muzykę nie tylko w kraju, w którym wykupili usługi, ale także podczas podróży w Unii Europejskiej.
Na przykład gdy mieszkaniec Francji wykupił abonament na filmy i seriale Canal+, może korzystać z tych dostępnych we Francji także podczas wakacji w Chorwacji czy podróży służbowej do Danii.
Do 1 stycznia 2020 roku, czyli momentu oficjalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Wielka Brytania miała dostęp do tego wspólnego rynku cyfrowego, jednak wraz z wyjściem straciła do niego prawa. Tym samym działające na zasadach jednolitego rynku usługi online w Polsce nie mogą oferować swoich usług w Wielkiej Brytanii osobom, które tymczasowo tam przebywają.
– W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE użytkownicy korzystający z Ipli oraz CP GO na terytorium Wielkiej Brytanii przestają być objęci transgranicznością w ramach UE – mówi rzecznik prasowy Grupy Polsat Tomasz Matwiejczuk. – Oznacza to, że obecnie na terytorium Wielkiej Brytanii użytkownicy nie mogą korzystać z usług, które były dla nich dostępne, gdy Wielka Brytania była członkiem UE. Jeśli znajdą się na terytorium jednego z państw wspólnoty, usługi będą oczywiście działały.
W podobnej sytuacji znalazł się WP Pilot. – My działamy w ramach przepisów, które umożliwiają odbiór kanałów naziemnych w innych krajach UE tylko w czasie pobytu tymczasowego w kraju UE lub w podróży. A ponieważ Wielka Brytania nie jest już w Unii Europejskiej, a przed wyjściem nie udało się zawrzeć między UE a UK odrębnych umów, które by regulowały ten segment, to te przepisy, które do tej pory na to pozwalały, teraz nie obejmują Wielkiej Brytanii – tłumaczy szef WP Pilota Marcin Malicki.
Także Player jest niedostępny na Wyspach, ale TVN ma osobną ofertę dla przebywających na stałe za granicą. – Zasada cross-boarder nie funkcjonuje, ale my mamy usługę TVN International, która działa w Wielkiej Brytanii. Kanały w tej usłudze mają prawa międzynarodowe, dlatego pomimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej są dostępne – mówi Maciej Gozdowski, dyrektor zarządzający Player.pl.
Pakiet TVN International jest bardziej okrojony niż ten oferowany przez Player w Unii Europejskiej. Dodatkowo, zakupiony w Wielkiej Brytanii jest aktywny tylko na terenie tego państwa.
Postanowienia umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, której ostateczny projekt przyjęto 24 grudnia 2020 roku, nie uregulowały tego segmentu usług online. Dlatego dopóki nie zostanie zawarte dodatkowe porozumienie, te serwisy będą niedostępne.
– Do samego końca nie mieliśmy pewności, czy w nowej umowie znajdą się przepisy tego dotyczące, jednak się nie znalazły. Liczymy, że ten wątek doczeka się uregulowania – mówi Marcin Malicki z WP Pilota.
W przypadku Netflixa sprawa ma się inaczej. Użytkownicy serwisu, którzy podróżują do Wielkiej Brytanii, nadal będą mieli dostęp do jego usług, ale tych oferowanych lokalnie. – Osoba zarejestrowana w Polsce, podróżując do UK, będzie miała dostęp do biblioteki Netflixa dostępnej w UK – tłumaczy Anna Żur, menedżerka ds. komunikacji Netflixa.
(BAE, 07.01.2021)