Dyrektor TVP 3 Opole zawiesza współpracę z instytucjami, które wsparły strajk kobiet
Według szefa TVP 3 Opole "instytucja kultury powinna być wolna od polityki czy tak zajadłej i knajackiej walki ideologicznej (screen Twitter.com/@matt_magdziarz)
Dyrektor TVP 3 Opole Mateusz Magdziarz zawiesił współpracę z miejskimi instytucjami kultury, bo wsparły protesty kobiet przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
O decyzji szef regionalnego ośrodka TVP w Opolu poinformował na Twitterze. "Z uwagi na tak ostre zaangażowanie instytucji kultury w spór polityczny zdecydowałem o zawieszeniu współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Jana Pawła II i Galerią Sztuki Współczesnej. Wycofane zostały wszystkie patronaty medialne @TVP3Opole nad imprezami MBP i GSW" – napisał Mateusz Magdziarz. Dyrektor TVP 3 Opole zawiesił też współpracę z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu, bo "również zajmuje się polityką, a nie kulturą".
Instytucje te opublikowały w mediach społecznościowych swoje logotypy lub zdjęcia ozdobione czerwoną błyskawicą, czyli symbolem strajku kobiet.
"Press" poprosił Mateusza Magdziarza o wyjaśnienie sprawy zawieszenia współpracy z instytucjami kultury, a biuro prasowe TVP o odpowiedź na pytanie, jakie kryteria musi spełniać instytucja kultury, aby zapewnić sobie współpracę i patronat medialny telewizji publicznej.
- W mojej opinii instytucja kultury powinna być wolna od polityki. Te "społecznościowe zagrywki" w wykonaniu biblioteki, galerii i teatru oceniam jako skrajny brak profesjonalizmu i brak dojrzałości. Działalność kulturalna daje tak szerokie spektrum wpływania na ludzkie umysły, na ludzką wrażliwość, że tego typu wrzutki z błyskawicą jawią mi się wręcz jako prymitywizm - mówi Magdziarz. - Czerwona błyskawica stała się symbolem knajackich i obrzydliwych ataków na Kościół Katolicki. Stała się elementem grafik z wizerunkiem palonych kościołów, rozłupanych krzyży czy profanujących obraz Matki Bożej. Stała się symbolem niszczonego mienia i ataków na księży. Wreszcie jest symbolem OSK, które postuluje otwarcie aborcję na żądanie czy usunięcie religii ze szkół. Nie życzę żadnej z osób zarządzających tymi instytucjami aby poprzez stosowanie wymienionego symbolu zaczęły być kojarzone z atakami na księży, z usuwaniem ciąży pod byle pretekstem czy ohydnym i wulgarnym językiem. A to dzisiaj są znaki firmowe i postulaty OSK. Niestety - swoimi nieodpowiedzialnym praktykami na takie skojarzenia te instytucje narażają - dodaje.
Centrum Informacji TVP w poniedziałek odpowiedziało: "Instytucje, z którymi TVP3 Opole zawiesiło współpracę, aktywnie propagują przedsięwzięcia, podczas których nagminnie naruszane jest obowiązujące w kraju prawo oraz normy obyczajowe: używane publicznie wulgaryzmy, agresja słowna i fizyczna, nawoływanie do przemocy, nietolerancja, szerzenie nienawiści, ataki na służby porządkowe, niszczenie publicznego mienia, łamanie zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii itd. Promowanie tego typu wydarzeń jest niezgodne z procedurami wewnętrznymi obowiązującymi od wielu lat w Telewizji Polskiej, jak również w oczywisty sposób sprzeczne z przepisami Ustawy o Radiofonii i Telewizji, w tym również dotyczącymi konieczności przestrzegania wartości chrześcijańskich".
Tekst został zaktualizowany o wypowiedzi Mateusza Magdziarza i Centrum Informacji TVP.
(BAE, 02.11.2020)