Parlament Europejski ustanawia nagrody dla dziennikarzy śledczych
Parlament Europejski chce, by zgłoszenia do nagrody można było nadsyłać jeszcze w tym roku (screen YouTube.com/The Guardian)
Upamiętniając trzecią rocznicę zabójstwa maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, Parlament Europejski inauguruje nagrodę jej imienia. Ma wyróżniać wybitne dziennikarstwo, odzwierciedlające wartości i zasady Unii Europejskiej.
Parlament Europejski (PE) uważa, że ochrona wolności prasy na całym świecie, a w szczególności dziennikarzy śledczych, leży w ważnym interesie społeczeństw demokratycznych.
Mimo że nagroda jest inicjowana i wspierana przez PE, będzie zarządzana przez niezależnego europejskiego partnera medialnego, który ma być wkrótce wybrany. Partner będzie miał za zadanie ustalić szczegółowe kryteria przyznawania nagrody i zdecydować, kto zasiądzie w jury.
PE planuje, że zgłoszenia do nagrody będzie można nadsyłać jeszcze w tym roku. Nominacje mają być ogłaszane w Światowy Dzień Wolności Prasy (3 maja), a wręczenie nagród ma się odbywać w rocznicę śmierci Daphne Caruany Galizii.
Inauguracja nagrody odbędzie się dzisiaj (16 października, w godz. 12.30-13.00) na Facebooku Parlamentu Europejskiego. Poprowadzą ją wiceprzewodniczącą PE Heidi Hautula i maltański europoseł David Casa. Dołączy do nich syn zamordowanej dziennikarki - Andrew Caruana Galizia.
Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką śledczą, tropiła korupcję w rządzie. Zginęła w zamachu bombowym w październiku 2017 roku. Jej śmierć była postrzegana jako brutalny atak na wolność słowa i wywołała polityczne trzęsienie ziemi na Malcie - ostatecznie premier Joseph Muscat zrezygnował z funkcji.
Jak donosi w czwartek "The Guardian", dotychczas nie było ani procesu, ani wyroku w sprawie zabójstwa Galizii, a trzej oskarżeni o podłożenie bomby w jej samochodzie staną przed sądem dopiero w przyszłym roku.
(BAE, 16.10.2020)