Jankowska i Ordyński odeszli z prezydium rady programowej Polskiego Radia
Jan Ordyński razem z Janiną Jankowską zasiadali w prezydium rady programowej od lutego 2017 roku (fot. Piotr Molecki/East News)
Janina Jankowska i Jan Ordyński złożyli rezygnacje z funkcji wiceprzewodniczących rady programowej Polskiego Radia.
"Moją decyzją chcę podkreślić, że w pełni solidaryzuję się z argumentami, jakie przedstawił w swojej dymisji przewodniczący Mirosław Wąsik" - napisał w rezygnacji Jan Ordyński. "Uważam też, że ostatni, żenujący konflikt, w jaki zostaliśmy wplątani przez dr Agnieszkę Kamińską (prezes Polskiego Radia - przyp. red.) nie jest sporem o pieniądze, jak niektórzy usiłują to przedstawić. Ja traktuję ten spór z dr Kamińską jako protest przeciwko bezceremonialnemu traktowaniu przez nią Rady programowej. Tak zresztą, jak i innych ogniw i pracowników Polskiego Radia" - stwierdził Ordyński.
Jego zdaniem skrajnym tego przykładem jest "los Trójki i jej dziennikarzy, przede wszystkim Marka Niedźwieckiego". "Część Rady Programowej, szczególnie ostatnio, ostro krytykowała tę sytuację, tak jak i kilka innych decyzji dr Kamińskiej. Wtedy dr Kamińska - bez uprzedzenia - zmieniła sposób wypłacania diet. A obowiązywał on od dawna i był aprobowany rokrocznie przez organy spółki. Moim zdaniem dr Kamińska zrobiła to celowo, by można było nas potem oskarżać publicznie o małostkowe awanturowanie się o pieniądze" - czytamy w rezygnacji Ordyńskiego.
Rezygnację złożyła również druga wiceprzewodnicząca - Janina Jankowska.
Prezes Polskiego Radia uznała, że członkowie rady programowej powinni otrzymywać diety raz w miesiącu, a nie za każde posiedzenie.
Podczas środowego posiedzenia rady programowej nie zostali wybrani nowi wiceprzewodniczący. Przewodniczącym od piątku jest Grzegorz Hlebowicz.
Rada programowa to ciało doradcze, liczy 15 członków: 10 wskazują ugrupowania parlamentarne, pięciu wybiera Rada Mediów Narodowych spośród propozycji nadesłanych przez organizacje działające w sferze mediów i kultury.
(KOZ, 01.10.2020)