Facebook może zapłacić gigantyczną karę w Australii
Serwis oskarżono o nielegalne udostępnienie informacji nt. 87 mln użytkowników (fot. Pixabay.com)
Australijski organ ds. ochrony danych wniósł pozew przeciwko Facebookowi, oskarżając giganta mediów społecznościowych o udostępnienie danych ponad 300 tys. osób firmie doradztwa politycznego Cambridge Analytica bez ich wiedzy.
W pozwie do Sądu Federalnego australijski komisarz ds. informacji oskarżył Facebooka o naruszenie prawa do prywatności poprzez ujawnienie danych 311 127 użytkowników w celu profilowania politycznego za pośrednictwem produktu ankietowego „This Is Your Digital Life”.
W lipcu ub.r. Facebook został ukarany grzywną w wysokości 5 mld dol. przez Federalną Komisję Handlu USA za działania w latach 2014-2015. W sumie serwis społecznościowy oskarżono o nielegalne udostępnianie informacji na temat 87 mln użytkowników na całym świecie za pomocą narzędzia ankietowego nieistniejącej już brytyjskiej firmy Cambridge Analytica. W australijskim pozwie komisarz ds. informacji poinformował, że Facebook nie znał dokładnego charakteru danych, które udostępniał Cambridge Analytica, ale nie podjął rozsądnych kroków w celu ochrony użytkowników.
W pozwie komisarz napisał, że każde naruszenie prawa do prywatności może pociągnąć za sobą maksymalną karę w wysokości 1,7 mln dol. australijskich (1,1 mln USD). Gdyby sąd przyznał maksymalne kary w każdym z 311 127 przypadków, wówczas Facebook musiałby zapłacić karę w wysokości 529 mld dol. australijskich.
(MAC, 10.03.2020)