Netflix chce testować w Polsce abonament na urządzenia mobilne
Obecnie Netflix oferuje trzy abonamenty dające dostęp do filmów i seriali na laptopie, telewizorze, telefonie lub tablecie (fot. Unsplash/YT Count)
Platforma streamingowa Netflix zamierza wprowadzić testowo dwie opcje abonamentowe dla polskich użytkowników, które działałyby tylko na urządzeniach mobilnych. Jeden z ekspertów przekonuje, że na naszym rynku zbyt często korzysta się z współdzielenia haseł do kont Netfliksa, by nowe abonamenty mogły być atrakcyjne cenowo dla widzów.
W abonamencie mobile za 24 zł dostęp do Netfliksa byłby na jednym urządzeniu mobilnym (smartfon lub tablet) w jakości SD, a w mobile+ za 38 zł na dwóch urządzeniach mobilnych albo komputerze (w grę wchodzi zarówno laptop, jak i desktop) w jakości Full HD. Obecnie Netflix oferuje trzy abonamenty (34, 43 i 58 zł) dające dostęp do filmów i seriali na laptopie, telewizorze, telefonie lub tablecie.
- Od kilku lat proponujemy trzy plany subskrypcji. Planujemy testowo dwa nowe, które wynikają ze znacznego wzrostu wykorzystania urządzeń mobilnych jako sposobu konsumpcji treści w serwisie Netflix. Nowe plany mogą zostać udostępnione na stałe, gdy odbiorcy doceniający zwiększoną elastyczność będą z nich korzystać i uznają tę zmianę za pozytywną - informuje biuro prasowe Netflix.
Podobne rozwiązania platforma streamingowa wprowadziła już w Indiach, Malezji i Indonezji. Nie ma jeszcze ustalonej daty, kiedy testy abonamentów mobilnych miałyby ruszyć w Polsce.
- Ten ruch postrzegam bardziej jako ukłon w stronę operatorów telefonii komórkowej, którzy te pakiety będą dołączać do swoich abonamentów, niż realnie coś dający ruch na rynku klientów indywidualnych - ocenia dyrektor zarządzający Player.pl Maciej Gozdowski. Jego zdaniem zbyt często w Polsce z Netfliksa korzysta się przez współdzielenie haseł do kont, by nowe abonamenty mogły być atrakcyjne cenowo.
Według danych Gemius/PBI w styczniu Netflix był liderem zestawienia serwisów VoD. Odwiedziło go 4,78 mln użytkowników (wzrost o 24,15 proc. w porównaniu ze styczniem 2019 roku).
(MNI, 21.02.2020)