Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiadomości" TVP 1 najbardziej stronnicze podczas kampanii wyborczej

Towarzystwo Dziennikarskie stwierdziło, że żadna ze stacji komercyjnych nie jest tak jednostronna jak "Wiadomoci" TVP 1 (screen: Vod.tvp.pl)

Przez 15 ostatnich dni kampanii przed wyborami parlamentarnymi ponad połowa tematów związanych z wyborami w "Wiadomościach" TVP 1 dotyczyła PiS i niemal wszystkie przedstawiały tę partię w pozytywnym świetle - wynika z raportu Towarzystwa Dziennikarskiego.

Raport Towarzystwa Dziennikarskiego obejmuje okres 27 września - 11 października. Przez 15 dni monitoringu 119 ze 162 tematów "Wiadomości”, czyli 73 proc. miało związek z komitetami wyborczymi. Zajęły one 83 proc. czasu "Wiadomości". W "Faktach" tematów takich było 52 proc. (71 ze 136) i zajęły 59 proc. czasu. "Wydarzenia" - jak pokazuje raport Towarzystwa - poświęciły wyborom mniej uwagi. Na 164 tematy 45 było związanych z wyborami (27 proc.), które zajęły 30 proc. czasu wszystkich monitorowanych wydań.

W "Wiadomościach" najbardziej zajmujących się wyborami ponad połowa (66) tematów związanych z wyborami w przeważającej mierze dotyczyła PiS i niemal wszystkie przedstawiały ten komitet w pozytywnym świetle (jeden był neutralny). 43 tematy dotyczyły głównie PO i wszystkie miały wydźwięk dla tej partii negatywny. Pozostałych dziewięć dotyczyło innych partii: Lewicy - cztery, Konfederacji - trzy, a PSL - dwa (wszystkie negatywne).

W "Faktach" 46 tematów związanych z komitetami wyborczymi (na 54 tematy ogółem) dotyczyło przede wszystkim PiS. Z tego 40 było o wydźwięku negatywnym, a sześć – pozytywnym. Tylko trzy tematy wyborcze „Faktów” dotyczyły przede wszystkim PO, w tym dwa były pozytywne, a jeden neutralny. Lewica miała cztery pozytywne tematy, a Konfederacja jeden, też pozytywny.

"Wydarzenia" łagodniej traktują PiS

W "Wydarzeniach" na 27 materiałów 17 dotyczyło przede wszystkim PiS. Z tego 13 miało wydźwięk pozytywny, trzy - negatywny i jeden - neutralny. Siedem było o PO, z czego sześć miało wydźwięk negatywny, a jeden - pozytywny. Lewica miała jeden temat pozytywny, PSL- jeden neutralny, a Konfederacja też jeden, pozytywny.

"Często TVN odbierany jest jako zdecydowanie krytyczny wobec władz, a Polsat – jako bardziej zrównoważony. Nasz monitoring potwierdza tę opinię wobec »Faktów«, a wobec »Wydarzeń« wskazuje na łagodniejsze traktowanie w nich PiS niż PO, a nawet na sprzyjanie tej partii" - czytamy w raporcie Towarzystwa Dziennikarskiego.

"Na tym tle statystyki »Wiadomości« TVP, nadawcy formalnie publicznego, a nie państwowego wyglądają niezwykle: charakteryzuje je całkowity niemal brak krytycyzmu wobec PiS i całkowita negacja opozycji (ani jeden z materiałów o niej nie był pozytywny, ani nawet neutralny). Żadna ze stacji komercyjnych nie jest aż tak jednostronna" - stwierdzają autorzy.

Na koniec "Wiadomości" rozpoczyna się rozmowa z gościem, kontynuowana później tylko w TVP Info. Przez 15 dni przed wyborami zaproszono do studia 21 gości: 14 z PiS, czterech z Koalicji Obywatelskiej, po jednym z PSL i Lewicy. Nikogo nie było z Konfederacji.

Towarzystwo Dziennikarskie zwraca uwagę, że goście z partii opozycyjnych występowali zawsze z politykami PiS, goście z PiS siedem razy wystąpili samodzielnie. Przed wyborami w czwartek "Gościem Wiadomości" był premier Mateusz Morawiecki, a w piątek, w ostatnim dniu przed ciszą wyborczą, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Według Towarzystwa monitoring wykazał polityczną neutralizację "Wydarzeń” Polsatu przez podawanie "lekkich" informacji, głównie kryminalnych, tak zwanych "michałków". Było ich w "Wydarzeniach" 51 proc., podczas gdy w "Faktach" - o połowę mniej, bo 24 proc. W "Wiadomościach" tematów lekkich było 21 proc.

Dziennikarstwo śledcze tylko w "Faktach"

"»Fakty«, jako jedyne z trzech dzienników TV, prowadziły dziennikarstwo śledcze (TVN wykryła aferę szefa NIK Mariana Banasia) i rozliczały rządzących przed wyborami. Często jednak było to dziennikarstwo »bez kropki nad i«. Brakowało w nim komentarza wyjaśniającego znaczenie podawanych faktów" - zauważa Towarzystwo Dziennikarskie.

Monitoring objął również dzienniki radiowej Jedynki i Trójki. W serwisach informacyjnych Polskiego Radia wśród informacji wyborczych przeważały te na temat PiS, a w ich ramach – informacje o wydźwięku pozytywnym, ale znajdują się także informacje neutralne, a nawet negatywne, czego nie było w "Wiadomościach" TVP.

Więcej informacji związanych z komitetami wyborczymi w stosunku do pozostałych było w Programie I niż w Trójce. Z 87 informacji wyborczych w serwisach Jedynki o godz. 7 i 8 rano 53 pozytywne miało PiS, ale także osiem neutralnych i jedną negatywną. KO miała 11 negatywnych i po dwie pozytywne i neutralne. Lewica - dwie pozytywne i dwie neutralne, tak samo jak PSL, a Konfederacja - dwie neutralne.

W serwisach Trójki o 7, 8 i 9 rano też dominowały pozytywne informacje o PiS – było ich 67, neutralnych - siedem i negatywne dwie. KO miała dwie pozytywne, dziewięć negatywnych i cztery neutralne, Lewica dwie pozytywne i jedną neutralną, a PSL – dwie pozytywne.

Galeria: TOP 10 - Najchętniej oglądane programy 7-13 października

(KOZ, 18.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.