Showmax szuka kupca polskiej biblioteki. Rozmowy z TVN i Kino Polska
W katalogu jest m.in. serial "Rojst" z Andrzejem Sewerynem i Dawidem Ogrodnikiem (fot. KOZ)
Przedstawiciele Showmaksa, który z końcem stycznia przestał być dostępny w Polsce, wciąż szukają kupca dla całej polskiej biblioteki serwisu. Nie chcą sprzedawać tytułów pojedynczo - ustalił "Presserwis". Maciej Sojka i związani z Showmaksem menedżerowie Paweł Heba, Roman Szczepanik oraz Jerzy Dzięgielewski założyli spółkę Orphan Studio.
Z naszych informacji wynika, że do kupienia jest katalog kilkunastu tytułów, w tym dwa seriale: "Rojst" z Andrzejem Sewerynem i Dawidem Ogrodnikiem oraz "Kobiety mafii" Patryka Vegi, a także polska wersja amerykańskiego show "Saturday Night Live". W pakiecie jest również kilka projektów w fazie dewelopmentu. Nie ma w nim natomiast serialu satyrycznego "Ucho prezesa", do którego prawa wróciły do twórców.
- W momencie, w którym Showmax wycofuje się z rynku, chciałby jak najszybciej i najsprawniej odzyskać część inwestycji poprzez sprzedaż kontentu. Naturalne jest, że sprzedawana jest cała paczka, bo wtedy można dostać najlepszą cenę. Podobnie kupuje się tytuły od studiów filmowych - komentuje Michał Kozicki, były prezes HBO Polska.
Wcześniej "Kler", którego współproducentem jest Showmax, trafił m.in. do Playera TVN, Vod.pl Onetu i NC+ Go. Z kolei trzeci sezon amerykańskiego serialu "Opowieści podręcznej" trafił do biblioteki HBO Go (drugi był w Showmaksie).
Jak się dowiedzieliśmy pozostałą biblioteką Showmaksa mogą być zainteresowane m.in. TVN i Kino Polska TV SA, ale także - jak sądzi jeden z naszych rozmówców - np. Netflix, który potrzebuje europejskich treści w ofercie w związku z przepisami wprowadzanymi przez Parlament Europejski. Rozmów z Showmaksem nie prowadzi Ringier Axel Springer Polska, który ma serwis Vod.pl. - Cena, jaką chce Showmax, nie jest rozsądna. Albo wezmą za to jakiekolwiek oferowane pieniądze, albo zostaną z tymi produkcjami - uważa jeden z naszych rozmówców.
Showmax nie chce się wypowiadać na temat sprzedaży polskiej biblioteki. - Nie mogę udzielić żadnych komentarzy w tej sprawie - ucina kierujący Showmaksem Maciej Sojka. Jak wynika z KRS, Maciej Sojka i związani z Showmaksem menedżerowie Paweł Heba, Roman Szczepanik oraz Jerzy Dzięgielewski założyli spółkę Orphan Studio. O szczegółach przyszłej działalności też nie chcą mówić.
Showmax zadebiutował w Polsce 15 lutego 2017 roku. Decyzją właściciela, południowoafrykańskiego koncernu Naspers, z końcem stycznia 2019 roku został zamknięty na polskim rynku.
Pod koniec maja spółka Showmax CEE Polska postawiona została w stan likwidacji.
(KOZ, 11.06.2019)