Dział: PRASA

Dodano: Maj 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Senat zgłosił poprawkę wycofującą zaostrzenie art. 212

Poprawka senacka przywraca obecne brzmienie przepisu art. 212 Kk (fot. Flickr.com/SenatRP, Katarzyna Czerwińska/ Kancelaria Senatu)

Senat zgłosił w piątek późnym wieczorem kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji Kodeksu karnego, w tym dotyczącą art. 212, który w pierwotnej wersji miał umożliwiać ściganie pomówienia z urzędu. Oznacza to, że projekt wróci do Sejmu. Wycofanie się ze zmian zapowiedział w ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości po fali krytyki ze strony ekspertów i dziennikarzy.

Poprawka senacka przywraca obecne brzmienie przepisu art. 212 Kk, który dotyczy ścigania pomówienia. Poprawka wykreśla zmiany, zakładające wprowadzenie kary do roku więzienia za "tworzenie fałszywych dowodów na potwierdzenie nieprawdziwego zarzutu lub nakłanianie innych osób do potwierdzenia okoliczności objętych jego treścią". Poparte przez Sejm zmiany przewidywały, że pomówienie mogłoby być ścigane nawet z urzędu.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oświadczył w środę, że resort wycofa się z zaostrzenia art. 212. – Cieszymy się, że rząd się zreflektował. Mamy nadzieję, że pójdzie dalej – skomentował Marek Frąckowiak, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy. Dziennikarze i eksperci od lat apelują o całkowite zniesienie tego artykułu.

ZOBACZ TEŻ:

Galeria: Fotorelacja z gali Grand Press Photo 2019

(RAQ, 25.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.