Temat: film

Dział:

Dodano: Maj 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Festiwal Młodzi i Film: tegoroczni jurorzy

Joanna Kos-Krazue jest przewodniczącą jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych (fot. materiały prasowe)

Joanna Kos-Krauze i Piotr Domalewski będą przewodniczącymi jury podczas tegorocznego Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie, który odbędzie się w dniach 10-15 czerwca. 

Przewodniczącą jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych jest Joanna Kos-Krazue.  Wraz z nią najlepsze filmy pełnometrażowe wybiorą: aktor, laureat ubiegłorocznego Jantara za najlepszą rolę męską - Grzegorz Damięcki, operator Radek Ładczuk, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie Joanna Rożen-Wojciechowska oraz producent, scenarzysta i dramaturg Krzysztof Rak. 

Z kolei reżyser głośnej "Cichej Nocy" oraz licznych krótkich metraży, w tym nagrodzonych w Koszalinie "60 kilo niczego" Piotr Domalewski będzie przewodniczył jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. O tym do kogo trafią nagrody za najlepsze krótkie metraże zdecydują również: reżyserka Emi Buchwald - ubiegłoroczna laureatka festiwalu Młodzi i Film za „Heimat”, przedstawicielka stacji Canal+ Alicja Gancarz, graficzka Julia Mirny oraz laureat Jantara za najlepsze zdjęcia do filmu "Królewicz Olch" - operator Adam Palenta. 

JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH

Press

JOANNA KOS-KRAUZE (przewodnicząca) 

Reżyserka, scenarzystka i producentka. Współautorka obsypanych nagrodami „Papuszy”, „Placu Zbawiciela” i „Mojego Nikifora”. Przewodnicząca Związku Zawodowego Reżyserów Polskich w latach 2013-2018, obecne wiceprzewodnicząca. W latach 2006-2013 Przewodnicząca Sekcji Scenarzystów Polskich, członkini Rady Artystycznej Studia Munka-SFP oraz Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Ekspertka PISF, Silesia Film Fund, Gdynia Film Fund i Euroimages. Jej najnowszy film, „Ptaki śpiewają w Kigali”, został nagrodzony na kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym w Karlowych Warach, Chicago, Locarno, Luksemburgu, Kalkucie, Stambule i Gdyni.

Press

GRZEGORZ DAMIĘCKI 

Absolwent PWST w Warszawie. Debiutował na deskach teatru w 1991 roku w sztuce Mariana Hemara „Firma” w reżyserii Edwarda Dziewońskiego. Od tamtej pory wystąpił w kilkudziesięciu rolach w Teatrze Ateneum – obecnie gra m.in. w „Scenach niemalże małżeńskich”, „Demonie teatru, czyli mniejsza o to”, „Nastasji Filipownej” i „Grze w życie”. Za kreację w „Albumie rodzinnym” otrzymał w 2007 roku Feliksa Warszawskiego. Regularnie pojawia się również w telewizji i kinie – zagrał m.in. w „Liście Schindlera”, „Pornografii”, „Jasminum”, „Podatku od miłości” i „Ataku paniki”, a także w serialach „Wataha”, „Pakt”, „Belfer”, „Nielegalni” i „Szóstka”. Często pracuje w dubbingu – podkładał głos m.in. w „102 dalmatyńczykach”, „Opowieściach z Narnii” i „Gwiezdnych wojnach. Przebudzeniu mocy”. 

Press

RADEK ŁADCZUK 

Operator filmów fabularnych, dokumentalnych i reklamowych. Ukończył Szkołę Filmową w Łodzi oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor zdjęć do „Sali samobójców” Jana Komasy i „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Od 2012 roku pracuje przy produkcjach zagranicznych w Australii, Izraelu, Stanach Zjednoczonych oraz Turcji. Wykonał m.in. zdjęcia do filmów Jennifer Kent („The Nightingale” i „Babadook”), Tali Shalom-Ezer („Surrogate”, „Princess” i „My Days of Mercy”), a także Ceylan Özçelik („Inflame”). Laureat Nagrody za najlepszy debiut operatorski na festiwalu Camerimage w 2011 roku. 

Press

JOANNA ROŻEN-WOJCIECHOWSKA 

Dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie. Absolwentka filmoznawstwa na UJ, Doc Lab Poland i Szkoły Mistrzów Pióra w Collegium Civitas. Studiowała też w Polskiej Szkole Reportażu. Kierowniczka Działu Projekcji i Wydarzeń Filmowych NCKF w EC1 Łódź – Miasto Kultury (2017-2018). Dyrektorka programowa Telewizji Kino Polska (2009-2017) – w 2010 roku odebrała Hot Bird TV Award za autorską wizję programową stacji. Wydawczyni licznych programów o tematyce filmowej, inicjatorka „Roku Krzysztofa Kieślowskiego w Telewizji Kino Polska” (2016) oraz konkursów scenariuszowych: „Przypadek” i „Młode kadry – Debiutanci”. Producentka filmu Katarzyny Klimkiewicz „Hanoi-Warszawa”, nagrodzonego w 2010 roku Europejską Nagrodą Filmową. 

Press

KRZYSZTOF RAK 

Producent, scenarzysta, dramaturg. Absolwent Wydział Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Finalista i kilkukrotny juror konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Ekspert PISF. Członek Rady Programowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Laureat Nagrody za scenariusz w Gdyni oraz Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za scenariusz filmu „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Autor scenariusza „Sztuki kochania. Historii Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej. Współautor „Ostatniej akcji” Michała Rogalskiego. Pracował też nad spektaklem „G.E.N.” Grzegorza Jarzyny. Producent „Big Love” Barbary Białowąs oraz „Mazurka” Julii Kolberger. Producent kreatywny serialu „Rojst” Jana Holoubka i filmu „Boże Ciało” Jana Komasy. 

JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH 

Press

PIOTR DOMALEWSKI (przewodniczący) 

Reżyser, scenarzysta, aktor. Swoje umiejętności w pracy nad filmem rozwijał najpierw jako asystent reżysera na planie głośnego „Demona” Marcina Wrony. W trakcie studiów reżyserskich na WRiTv UŚ w Katowicach nakręcił kilka krótkich metraży, które zdobyły nagrody na wielu festiwalach. Jego pełnometrażowy debiut reżyserski – „Cicha Noc“ – zdobył szerokie uznanie na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2017 roku i został uhonorowany Złotymi Lwami. Film zdobył również 10 Polskich Nagród Filmowych – Orły. Obecnie pracuje nad swoją drugą fabułą: „Jak najdalej stąd”. 

Press

EMI BUCHWALD 

Wychowała się w małej miejscowości na Mazowszu, w Dąbrowicach. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Wcześniej ukończyła kurs dokumentalny w Szkole Wajdy, gdzie zrealizowała krótkometrażowy dokument „Bracia”. Jej kolejne etiudy fabularne i dokumentalne, w tym dyplomowe „Nauka” (2016) i „Heimat” (2017), były pokazywane i nagradzane na wielu polskich i zagranicznych festiwalach. Finalistka konkursu Talenty Trójki w kategorii Film. Tworzy blog fotograficzny: zwyklaki.tumblr.com oraz instagram @dobrestylowkistarszychpan. 

Press

ALICJA GANCARZ 

Do 2007 roku związana z serwisami filmowymi Onet.pl, gdzie kierowała m.in. projektem „Film w minutkę”, mającym na celu promocję krótkich niezależnych produkcji. Od 2008 roku pracuje dla kanału filmowego Ale kino+, dla którego przygotowuje m.in. blok poświęcony filmowi krótkometrażowemu „Ale krótkie”. Selekcjonuje również filmy krótkometrażowe dla stacji CANAL+, a od 2018 roku zasiada w Radzie Artystycznej Programu 60 Minut Studia Munka-SFP, skierowanego do młodych reżyserów przed pełnometrażowym debiutem fabularnym. 

Press

JULIA MIRNY 

Wielokrotnie nagradzana ilustratorka, graficzka, art director. Absolwentka Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Tworzy ilustracje, animacje, plakaty festiwalowe i filmowe, okładki płyt muzycznych. Autorka opraw wizualnych TVP Kultura. Współautorka czołówek do filmów „Córki Dancingu” i „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej. Jej ilustracje promowały kampanię pierwszego polskiego wydania magazynu „Vogue”. Autorka oprawy corocznego wydarzenia kulturalnego „Imieniny Jana Kochanowskiego” dla Biblioteki Narodowej. Współpracowała też z Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, WFDiF, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Instytutem Adama Mickiewicza, a także z magazynami „Kukbuk”, „Przekrój”, czy „Kikimora”. 

Press

ADAM PALENTA 

Operator filmowy, reżyser filmów dokumentalnych, fotograf. Ukończył Realizację obrazu telewizyjno-filmowego i fotografii na WRiTv UŚ w Katowicach. Studiował również w Szkole Wajdy. Laureat licznych wyróżnień, w tym Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego za zdjęcia do filmu „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” z 2009 roku. Twórca wielokrotnie nagradzanych krótkometrażowych filmów dokumentalnych, z których na szczególną uwagę zasługuje „Życie stylem dowolnym” z 2012 roku. Autor zdjęć do filmów w reżyserii Kuby Czekaja, w tym głośnych „Baby Bump” i „Królewicz Olch”. Ten ostatni przyniósł mu Nagrodę za zdjęcia na festiwalu Młodzi i Film. 

Magazyn "Press" jest patronem medialnym festiwalu. 

(CP, 23.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.