Dwie osoby aresztowane w związku z zabójstwem Lyry McKee
Policja udostępniła mediom film, na którym widać zamaskowanego strzelca (screen YouTube/ Guardian News)
Dwaj młodzi mężczyźni zostali aresztowani w związku z podejrzeniem, że śmiertelnie postrzelili podczas zamieszek w Londonderry lokalną dziennikarką Lyrę McKee – poinformowała północnoirlandzka policja.
18- i 19-latek zostali aresztowani na mocy ustawy antyterrorystycznej. Z opublikowanych przez policję nagrań wideo wynika, że podczas czwartkowych zamieszek w Londonderry dziennikarka stała w grupie gapiów niedaleko radiowozów, nagrywając starcia telefonem. Zamaskowany napastnik zaczął na ślepo ostrzeliwać jeden z policyjnych wozów i znajdujących się w jego pobliżu funkcjonariuszy, trafiając McKee.
Police investigating the murder of journalist Lyra McKee in #Londonderry have released CCTV showing what appears to be a man opening fire.
— Sky News (@SkyNews) 21 kwietnia 2019
To read the full story, click here: https://t.co/SbxLF4LDUv pic.twitter.com/eG1GoZwKb3
Zdaniem policji powodem czwartkowych zamieszek była operacja sił bezpieczeństwa, polegająca na przeszukaniu wybranych lokali w Londonderry w celu przejęcia przechowywanej tam broni i amunicji. Informacje uzyskane przez policję od wywiadu sugerowały, że grupa lokalnych zwolenników zjednoczenia Irlandii i Irlandii Północnej zamierzała wykorzystać je w ataku podczas wielkanocnego weekendu.
Urodzona w Belfaście 29-letnia McKee zajmowała się konfliktem północnoirlandzkim i jego konsekwencjami. W ostatnim czasie pracowała dla portalu internetowego specjalizującego się w wiadomościach o świecie mediów. Pisała książki i angażowała się w walkę o prawa osób homoseksualnych.
Policja informowała, że za zabójstwo McKee prawdopodobnie odpowiada organizacja określająca się jako Nowa IRA, zwana również Prawdziwą IRA. To jeden z odłamów Irlandzkiej Armii Republikańskiej sprzeciwiających się porozumieniu wielkopiątkowemu. Mimo zawartego porozumienia pokojowego paramilitarne ugrupowania przeciwne temu układowi nadal stanowią zagrożenie. Działają jak państwo w państwie, finansują się m.in. z handlu narkotykami, licząc na to, że wznowienie północnoirlandzkiego konfliktu zapewni im nową legitymację i wpływy – pisze agencja DPA.
PAP, RAQ