Magdalena Ogórek zaatakowana przed budynkiem TVP Info
Policja usuwała z jezdni osoby tarasujące przejazd samochodu Magdaleny Ogórek (screen: Twitter.com/@PolskaNormalna)
Magdalena Ogórek po wyjściu z siedziby TVP Info była w sobotę wieczorem obrażana przez grupę demonstrantów, którzy próbowali uniemożliwić jej wyjazd i obkleili samochód. Interweniowała policja.
Ogórek w sobotę prowadziła programy „Minęła 20” oraz „Studio Polska”. Została zaatakowana, gdy opuszczała budynek TVP Info. Na filmie zamieszczonym na profilu twitterowym @PolskaNormalna widać, jak do szyb auta Ogórek przykładane są zapisane kartki papieru, a niektóre przyklejane. Część protestujących próbuje uniemożliwić dziennikarce odjechanie samochodem, tarasując ulicę. Osoby te są odciągane na bok przez policję. Wobec dziennikarki, której ostatecznie dzięki pomocy policji udało się odjechać, padają okrzyki, m.in. "spieprzaj kłamliwa babo obrzydliwa".
Warszawa 02/02/19 przed TVPis
— PolskaNormalna (@PolskaNormalna) 2 lutego 2019
Pożegnanie Ogórek po seansie kłamstw i nienawiści w #Minela20
"sprzedajna kłamczucha"
"wstyd i hańba"
"zatrudnijcie dziennikarzy"#tvpŁże
Tam nas powinno być kilkaset tysięcy. To jest centrum kłamstwa i propagandy pisowskiej dyktatury ciemniaków. pic.twitter.com/4E1c49YZio
Magdalena Ogórek napisała na Twitterze: "auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła. Szarpanina i przemoc. Tak wyglądał mój wyjazd z TVP. A oni się cieszą i wklejają film".
Auto oplute, porysowane, obklejone całkowicie naklejkami, wyzwiska, rzucanie się pod koła. Szarpanina i przemoc. Tak wyglądał mój wyjazd z TVP. A oni się cieszą i wklejają film(poniżej). https://t.co/iC3dfcqUwu
— Magda Ogórek (@ogorekmagda) 2 lutego 2019
Prezes TVP Jacek Kurski poinformował na Twitterze, że zwrócił się do "stosownych władz" o dodatkową ochronę obiektów spółki i ukaranie agresorów. "Furia na TVP to atak na ostoję prawdy, wolności pluralizmu medialnego w PL. Nie damy się zastraszyć" - zapewnił.
Szczucie i sianie nienawiści wobec TVP skutkuje fizyczną przemocą wobec naszych dziennikarzy. Zwróciłem się do stosow. władz o dodat. ochronę obiektów spółki i ukaranie agresorów. Furia na TVP to atak na ostoję prawdy, wolności pluralizmu medialnego w PL.
— Jacek Kurski PL (@KurskiPL) 3 lutego 2019
Nie damy się zastraszyć
Do zdarzenia odniósł się m.in. szef TAI Jarosław Olechowski. „Kategorycznie potępiam powtarzające się, coraz bardziej agresywne ataki na dziennikarzy TVP. To co spotkało @ogorekmagda to efekt kampanii nienawiści rozpętanej przeciwko mediom publicznym. Wolność słowa to fundament demokracji. Wzywam do opamiętania zanim dojdzie do tragedii” - napisał na Twitterze.
Kategorycznie potępiam powtarzające się, coraz bardziej agresywne ataki na dziennikarzy TVP. To co spotkało @ogorekmagda to efekt kampanii nienawiści rozpętanej przeciwko mediom publicznym. Wolność słowa to fundament demokracji. Wzywam do opamiętania zanim dojdzie do tragedii
— Jarek Olechowski (@OlechowskiJarek) 3 lutego 2019
W mediach społecznościowych atak na Magdalenę Ogórek spotkał się z krytyką wielu dziennikarzy, z różnych redakcji.
"Absolutnie nie akceptuję takiego zachowania widzów wobec pani Ogórek. Można protestować pod TVP przeciwko manipulacjom i kłamstwom, ale nie można tworzyć atmosfery fizycznego zagrożenia wobec kogokolwiek, kto tam pracuje. To wydarzenie miało cechy linczu" - uważa Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej".
Absolutnie nie akceptuję takiego zachowania widzów wobec pani Ogórek. Można protestować pod TVP przeciwko manipulacjom i kłamstwom, ale nie można tworzyć atmosfery fizycznego zagrożenia wobec kogokolwiek, kto tam pracuje. To wydarzenie miało cechy linczu.
— Dominika Wielowieyska (@DWielowieyska) 2 lutego 2019
Publicysta Przemysław Szubartowicz podkreślił: "Czytam, że skoro Cejrowski chwalił uderzenie „z liścia”; skoro Gmyz pisał o „wp...dolu”; skoro Mazurek nie pochwalała, ale rozumiała; skoro uczestnicy manifestacji smoleńskiej atakowali dziennikarza - to akcja z panią Ogórek ma być OK. Nie, nie jest OK. Bo jesteście tacy sami".
Czytam, że skoro Cejrowski chwalił uderzenie „z liścia”; skoro Gmyz pisał o „wp...dolu”; skoro Mazurek nie pochwalała, ale rozumiała; skoro uczestnicy manifestacji smoleńskiej atakowali dziennikarza - to akcja z panią Ogórek ma być OK. Nie, nie jest OK. Bo jesteście tacy sami.
— Przem.Szubartowicz (@PSzubartowicz) 3 lutego 2019
"Jakim trzeba być tchórzem, żeby osaczać samotną kobietę, a potem rechotać, że nie popłakała się na miejscu, tylko kilka ulic dalej. Jedyne co nastraja optymistycznie to właściwie solidarne potępienie przemocy w życiu publicznym przez polityków i dziennikarzy ze wszystkich stron" - skomentował Marcin Makowski, dziennikarz "Tygodnika do Rzeczy" i portalu Wp.pl
Jakim trzeba być tchórzem, żeby osaczać samotną kobietę, a potem rechotać, że nie popłakała się na miejscu, tylko kilka ulic dalej. Jedyne co nastraja optymistycznie to właściwie solidarne potępienie przemocy w życiu publicznym przez polityków i dziennikarzy ze wszystkich stron.
— Marcin Makowski (@makowski_m) 2 lutego 2019
"Potępiam toporną propagandę TVP, do ktorej pani Ogórek dokłada swoje. Można przeciwko temu protestować, ale blokowanie jej auta i doprowadzenie do sytuacji, kiedy mogła się poczuć fizycznie zagrożona, jest niedopuszczalne" - napisała Renata Grochal z "Newsweeka".
Potępiam toporną propagandę TVP, do ktorej pani Ogórek dokłada swoje. Można przeciwko temu protestować, ale blokowanie jej auta i doprowadzenie do sytuacji, kiedy mogła się poczuć fizycznie zagrożona, jest niedopuszczalne. https://t.co/5OXUzDWDko
— Renata Grochal (@renatagrochal) 2 lutego 2019
Robert Feluś, były szef redakcji "Faktu" zaznaczył: "Za taką „normalną” Polskę to ja podziękuję. Po tym ataku na panią red. Ogórek zmieńcie nazwę na @PolskaChamska...".
Za taką „normalną” Polskę to ja podziękuję. Po tym ataku na panią red. Ogórek zmieńcie nazwę na @PolskaChamska... https://t.co/BnPcVg491T
— Robert Feluś ???? (@RobertFelus) 2 lutego 2019
(PAZ, PAP, 03.02.2019)