Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

RPO prosi KRRiT o zbadanie sprawy "plastusiów" TVP Info

Animacja pojawiła się w programie „Minęła 20” w TVP Info (screen Twitter/ @baspiela)

Opublikowanie animacji "plastusie" w mediach publicznych może przyzwalać na mowę nienawiści w dyskursie publicznym - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego. RPO poprosił o zbadanie tej sprawy i podjęcie odpowiednich działań.

Wystąpienie RPO dotyczy animacji nadanej w telewizji publicznej, w której przedstawiono postaci ówczesnego prezesa WOŚP Jerzego Owsiaka oraz byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

"Autorzy animacji sugerują, że środki pieniężne zebrane podczas WOŚP przekazywane są politykom. Na jednym z banknotów widocznych na ekranie umieszczona została gwiazda Dawida. Dlatego poważne wątpliwości w tej sprawie budzi możliwy antysemicki wydźwięk animacji. Niepokojące jest również podnoszenie niepopartego żadnymi dowodami zarzutu defraudowania pieniędzy zebranych podczas jednej z największych w Polsce akcji charytatywnych, w którą zaangażowana jest co roku ogromna liczba ludzi. Opublikowanie wskazanej animacji w mediach publicznych może niestety budować przekaz przyzwolenia na obecność mowy nienawiści w dyskursie publicznym" - napisał Bodnar.

Podkreślił, że zgodnie z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, "audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość". Dodał, że szczególne obowiązki spoczywają na mediach publicznych, których programy powinny sprzyjać integracji społecznej, w tym przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.

Bodnar zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego z prośbą o zbadanie tej sprawy i podjęcie odpowiednich działań przewidzianych w przepisach prawa.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PAZ, 16.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.