Temat: radio

Dział: PRASA

Dodano: Październik 29, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

2 listopada do kin wchodzi „Jeszcze dzień życia” o Ryszardzie Kapuścińskim

(screen: YouTube/Nextfilmpl)

„Jeszcze dzień życia”, nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej produkcja o Ryszardzie Kapuścińskim, wejdzie do kin 2 listopada.

Oparte na książce Kapuścińskiego o tym samym tytule dzieło Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente to połączenie pełnometrażowej animacji z elementami dokumentalnymi. Film jest koprodukcją pięciu krajów. W polskiej wersji językowej głosu użyczyli: Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Olga Bołądź i Tomasz Borkowski.

„Jeszcze dzień życia” to historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 roku od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

– To właśnie wydarzenia w Angoli sprawiły, że Kapuściński zaczyna pisać inaczej. Nie ogólnie o wojnie, ale o jej pojedynczych bohaterach. Film nie miał być ilustracją książki. Jest zdecydowanie historią o Ryszardzie Kapuścińskim, który ma tę książkę napisać. O tym, jak dojrzewa do roli pisarza. Opowieść jest bardzo uniwersalna i to też nas w niej pociągało. Kapuściński wpada w wir wojny bardzo chaotycznej. Takich konfliktów niedaleko od polskich granic jest bardzo dużo. – mówi Damian Nenow, współscenarzysta i współreżyser, który odpowiada za całą część animowaną.

Światowa premiera „Jeszcze dnia życia” miała miejsce na festiwalu w Cannes. Film Nenowa i de la Fuente nagrodzono owacją na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i Honorowym Wyróżnieniem Jury, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Follower dla najbardziej popularnego filmu na włoskim festiwalu Biografilm. Podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbyła się polska festiwalowa premiera filmu. Premiera polskiej wersji językowej miała zaś miejsce na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian „Jeszcze dzień życia” zdobył Nagrodę Publiczności (analogiczne wyróżnienia otrzymał na festiwalach El Gouna w Egipcie i WAMA w Olsztynie).

Do kin w całej Polsce „Jeszcze dzień życia” trafi 2 listopada.

(29.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.