Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Październik 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowe książki Lisa, Szczygła, Ziemkiewicza i nie tylko

Premiery nowych książek Rafała A. Ziemkiewicza, Tomasza Lisa i Mariusza Szczygła już tej jesieni (kolaż:fot. Karol Piechocki, fot. Krzysztof Opaliński, fot. archiwum "Press")

„Tomasz Lis. Historia prywatna”, „Nie ma” Mariusza Szczygła, nowe reportaże Dariusza Rosiaka, Piotra Lipińskiego, Michała Matysa i Wojciecha Góreckiego, wywiad rzeka z ks. Adamem Bonieckim, czy felietony Rafała A. Ziemkiewicza - tej jesieni w każdym tygodniu do księgarń trafiają książki napisane przez dziennikarzy lub o dziennikarzach.  

Press

„Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju”, Maria Hawranek, Szymon Opryszek. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 26 września. 

Duet reporterów przybliża polskim czytelnikom odległy Urugwaj, który zajmuje powierzchnię niewiele większą od Grecji, gdzie mieszka zaledwie trzy i pół miliona ludzi. Stabilny politycznie i ekonomicznie, nie przystaje do niemal żadnych europejskich stereotypów o Ameryce Łacińskiej. To jedno z najbardziej laickich państw świata. Jako pierwsze całkowicie zalegalizowało uprawę i spożycie marihuany, pary jednopłciowe mogą tu adoptować dzieci, a prostytutki płacą składki na ubezpieczenie społeczne. 

Press

„80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL”, Joanna Solska. Wydawnictwo Czerwone i Czarne. Premiera: 3 października.

Joanna Solska, dziennikarka i publicystka tygodnika „Polityka” przybliża Polskę sprzed 30 lat. „Młodzi nie wiedzą, czym PRL był naprawdę. Nie rozumieją kontekstu. Oddaje to krążący po internecie dialog, w którym na stwierdzenie, że w końcówce PRL na półkach były tylko musztarda i ocet, młoda osoba pyta z niedowierzaniem: »We wszystkich galeriach?« - pisze Solska. 

Press

„Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji”, Marcelina Szumer-Brysz. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 10 października. 

Dziennikarka współpracująca m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym” przedstawia kraj będący od zawsze w rozdarciu między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością. Pisze też m.in. o Recepie Tayyipie Erdoganie, serialach telewizyjnych, syryjskich uchodźcach i  środowiskach LGBT. 

Press

„Szkoła falenicka”, Stefan Szczepłek. Premiera: 10 października. Wydawnictwo Literackie.

Dziennikarz sportowy, przez lata związany m.in. z „Rzeczpospolitą”, opowiada o swojej rodzinie, drodze zawodowej, kolegach ze szkoły i podwórka, a także o wielkich autorytetach i ludziach związanych ze sportem. 

Press

„Pola i inne rzeczy teatralne”, Hanna Krall. Premiera: 16 października. Wydawnictwo Literackie. 

W tomie zebrano kilka różnych historii: o szalonych dzielnych kobietach i zamachach – na rosyjskiego cara i na Lenina, o dwóch Markach Edelmanach, o złych postaciach, które uciekają z bajek, o Apolonii Machczyńskiej, która zginęła razem z ukrywanymi Żydami, czy o przyjacielu Kafki, który w kawiarni spotyka bohatera Kafkowskiego „Zamku”.

Press

„Sędziowie mówią. Zamach PiS na wymiar sprawiedliwości”, Ewa Siedlecka. Wydawnictwo Czerwone i Czarne. Premiera: 17 października.

Dziennikarka „Polityki” opisuje kolejne etapy zmian, jakie PiS przeprowadził w wymiarze sprawiedliwości. Rozmawia z wieloma sędziami. Wszyscy podkreślają: prawo podporządkowane politycznym nakazom to zamach na jeden z fundamentów demokratycznego państwa. 

 

Press

„Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, Małgorzata Rejmer. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 17 października. 

Małgorzata Rejmer opowiada o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. Także o ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Press

"Zdrowaś Mario”, Aleksandra Pezda. Premiera: 22 października. Wydawnictwo Dowody na Istnienie. 

„Medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie leczeniem. Teoretycznie od 2017 roku marihuana do celów medycznych jest w Polsce legalna. Ale prawo jest martwe” - pisze wieloletnia dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Tok FM. 

Press

„Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach”, Rafał Księżyk. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 24 października.

„Wszystkiego za dużo? Czujecie się przesublimowaną kupą niczego? Przeczytajcie tę książkę. Poczujecie się jeszcze gorzej, ale będziecie wiedzieć, że nie jesteście sami i dlaczego” - pisze o eseju byłego szefa polskiego „Playboya” muzyk Lech Janerka. 

Press

„Jacek”, Anna Bikont, Helena Łuczywo. Wydawnictwo Czarne/Agora. Premiera: 31 października.

Autorki wzięły na warsztat burzliwe życie Jacka Kuronia. „W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, jedno i drugie uznał pod koniec życia za swój błąd” - zapowiada wydawca tę monumentalną (860 stron!) biografię. 

Press

„Buran. Kirgiz wraca na koń”, Wojciech Górecki. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 31 października. 

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia”, pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? Sprawdził to Wojciech Górecki. 

Press

„Nie ma”, Mariusz Szczygieł. Premiera: 31 października. Wydawnictwo Dowody na Istnienie.

„W »Nie ma« Szczygieł opowiada o ludziach, którzy musieli pogodzić się z różnego rodzaju pustką w ich życiu” - pisze Michał Nogaś z „Gazety Wyborczej”. Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. 

Press

„Historia prywatna. Tomasz Lis”, Tomasz Lis. Premiera: 31 października. Wydawnictwo W.A.B.

Autobiografia trzykrotnego zdobywcy tytułu Dziennikarz Roku. Jak zapewnia wydawca, książka Lisa pozwala zajrzeć do zamkniętych gabinetów redaktorów i polityków z pierwszych stron gazet.

Press

„A więc wojna”, Rafał A. Ziemkiewicz. Premiera: 31 października. Wydawnictwo Fabryka Słów. 

Zbiór felietonów publicysty „Tygodnika do Rzeczy”. Wydawnictwo pisze o książce: „Ćwierć wieku temu Polacy zwolnili się z myślenia o świecie i przyszłości. Nasze elity, a w ślad za nimi rzesze zwykłych obywateli uznały, że wszystko, co słuszne, zostało już wymyślone - tam, na Zachodzie. Oni tam wiedzą, dokąd prowadzą świat, a my małpujemy i wypełniamy zalecenia, dzięki czemu u nas też będzie tak samo. Może to jest ten właśnie moment, kiedy powinniśmy się zapytać, czy naprawdę tego chcemy?”.

Press

„Boniecki. Rozmowy o życiu”, ks. Adam Boniecki, Anna Goc. Premiera: 5 listopada. Wydawnictwo Znak. 

Redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” w rozmowie z dziennikarką tego pisma wraca pamięcią do czasów okupacji, powojennej biedy, początków kapłaństwa, pobytu we Francji i w Rzymie, znajomości z Janem Pawłem II. Wspomina pożegnanie z ojcem w wieku dziewięciu lat, powojenną Polskę i władzę, która pozbawiła go domu.

Press

„Kuba-Miami. Ucieczki i powroty”, Joanna Szydler. Premiera: 14 listopada. Wydawnictwo Poznańskie.

Redaktor naczelna magazynu „Podróże” pisze o migracjach Kubańczyków na Florydę. Wśród tych, którzy próbowali pokonać dzielące te miejsca 90 mil, jest m.in. dwudziestojednoletnia Biviana. Czy jej się udało?

 

Press

„Zamki na piasku. 20 obrazków z życia dziennikarza”, Konrad Piasecki. Premiera: 14 listopada. Wydawnictwo Burda Publishing Polska.

Konrad Piasecki opisuje, co przeżył, widział, doświadczył i co myśli o tym, co wydarzyło się przez 25 lat jego kariery dziennikarskiej. „Wierzę w dziennikarstwo. Wierzę w dziennikarstwo w starym, konserwatywnym stylu. Wierzę, że news, informacja, reportaż, wywiad, materiał śledczy nieprzesiąknięte prostym, topornym ideologicznym czy politycznym przekazem wciąż jeszcze dają przyjemność zarówno tym, którzy je tworzą, jak i tym, którzy są ich odbiorcami” - pisze dziennikarz TVN 24 w swojej książce. 

Press

„Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.”, Piotr Lipiński, Michał Matys. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 21 listopada.

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. O tej pełnej kuriozów dekadzie przypominają dwaj byli reporterzy „Gazety Wyborczej”. 

Press

„Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o wyspiarzach”, Dariusz Rosiak. Wydawnictwo Czarne. Premiera: 21 listopada.

Reporter Dariusz Rosiak, gospodarz audycji w Trójce „Raport o stanie świata”, tym razem przygotował raport o trzech ostatnich dekadach jednego z najpotężniejszych państw świata. Próbuje m.in. odpowiedzieć na pytanie: czy Brexit jest przejawem racjonalności Brytyjczyków, czy największym aktem kolektywnej głupoty w historii tego narodu?

Press

„Boskie zwierzęta”, Szymon Hołownia. Premiera: 26 listopada. Wydawnictwo Znak.

Szymon Hołownia w swojej nowej książce próbuje odpowiedzieć m.in. na pytania: czy zwierzęta idą do nieba?; czy jedzenie mięsa to grzech?

Press

„Artysta. Opowieść o moim ojcu”, Wojciech Mann. Premiera: 23 grudnia. Wydawnictwo Znak. 

Kazimierz Mann, ojciec popularnego dziennikarza muzycznego, był artystą, lwowiakiem, więźniem stalinowskiego więzienia, bywalcem SPATiF-u. Jego syn Wojciech przedstawia go w swojej książce jako człowieka niezależnego, zbuntowanego wobec peerelowskiej rzeczywistości, żyjącego po swojemu, ale zawsze na pierwszym miejscu stawiającego najbliższych. 

Paweł Pązik

Pozostałe tematy weekendowe

„Drodzy Wydawcy! Dziękujemy, że jesteście takimi...
Jak czytać w erze fake news
Kevin Mitnick – haker po przejściach
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.