Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 28, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Resort zapewnia, że dziennikarze nie będą musieli ujawniać informatorów

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnia, że prace nad zmianami dotyczącymi tajemnicy zawodowej rzeczywiście trwają, ale nie dotkną one dziennikarzy (Screen: YouTube.com/Telewizja wPolsce)

Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje, że chce wprowadzić przepisy, które zmuszałyby dziennikarzy do ujawniania prokuratorom swoich informatorów. Informacje o tym wzbudziły niepokój i oburzenie w środowisku dziennikarskim.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że w zapowiedzianej przez resort sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu postępowania karnego ma się znaleźć zapis, według którego prokurator będzie mógł wydobyć od adwokata poufne informacje o jego kliencie, bez pytania sądu o zgodę. Ma to dotyczyć przedstawicieli niektórych zawodów ustawowo zobowiązanych do zachowania tajemnicy, m.in. dziennikarzy i prawników.

Ujawnione przez "DGP" informacje wzbudziły niepokój wśród dziennikarzy. Maciej Duda, dziennikarz śledczy "Superwizjera" TVN i Tvn24.pl, podkreśla, że tajemnica dziennikarska jest szczególną formą tajemnicy zawodowej. - Nie mam żadnych wątpliwości, że informacje "Dziennika Gazety Prawnej" były prawdziwe. W tekście informacje swoimi wypowiedziami potwierdzał wiceminister Marcin Warchoł. To jasno pokazuje, w jakim kierunku idzie prokuratura i to jest niepokojące - mówi Maciej Duda. I dodaje: - Rządzący pewnie małymi krokami będą chcieli mieć możliwość sprawdzania, kto jest źródłem dziennikarzy. Każda ekipa polityczna chce wiedzieć, kto rozmawia z dziennikarzami. Ale obecne pomysły, nawet jeżeli są tylko w zalążku, są wyjątkowo niebezpieczne.

- To byłby skandal - mówi Wojciech Cieśla, dziennikarz tygodnika "Newsweek Polska". - To, że w ogóle komuś wpadł do głowy taki pomysł, świadczy o tym, gdzie jesteśmy. To jest standard białoruski. Ludzie i tak boją się rozmawiać z dziennikarzami – zauważa Cieśla.

Marcin Wolny, prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zaznacza, że opisane przez "DGP" propozycje zmian prawnych ograniczających tajemnicę zawodową są bardzo niepokojące. - Uderza to w podstawy wykonywania zawodów adwokata i radcy prawnego, jednocześnie nie gwarantuje należytej ochrony prawa do prywatności osób korzystających z profesjonalnej pomocy prawnej – komentuje Wolny. - W takim wypadku organy ścigania dostają bowiem dodatkowe źródło wiedzy, od którego mogą uzyskać informacje - dodaje Wolny.

Jan Kanthak, rzecznik resortu sprawiedliwości zapewnia, że nie będzie żadnych zmian w prawie ograniczających tajemnicę dziennikarską. - To była wstępna robocza propozycja przygotowana przez urzędników wewnątrz ministerstwa. Została w sposób jednoznaczny odrzucona przez kierownictwo resortu - przekonuje Kanthak. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tłumaczył w Programie I Polskiego Radia, że prace nad zmianami dotyczącymi tajemnicy zawodowej rzeczywiście trwają, ale nie dotkną one dziennikarzy. 

(GDYJ, 28.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.