Zespół Radia Gdańsk odcina się od decyzji prezesa ws. filmu „Kler”
Konferencja prasowa po pokazie filmu "Kler" (fot. Anna Rezulak/materiały prasowe)
54 pracowników i współpracowników Radia Gdańsk podpisało się pod listem otwartym, w którym odcinają się od decyzji prezesa rozgłośni, by nie przyznać filmowi "Kler" nagrody Złotego Klakiera. Zdaniem sygnatariuszy listu sprawa miała podtekst polityczny – informuje serwis Trojmiasto.wyborcza.pl.
Film „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego był najdłużej oklaskiwanym obrazem 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nie otrzymał jednak Złotego Klakiera, tradycyjnej nagrody Radia Gdańsk, ponieważ prezes rozgłośni Dariusz Wasilewski podjął decyzję o nieprzyznaniu w tym roku tego wyróżnienia.
W poniedziałek 54 pracowników i współpracowników Radia Gdańska podpisało list otwarty do słuchaczy w tej sprawie. Oto jego treść:
Drodzy Słuchacze, szanowni Państwo!
W związku z okolicznościami towarzyszącymi nieprzyznaniu nagrody Złotego Klakiera na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, my dziennikarze i pracownicy Radia Gdańsk czujemy się w obowiązku, aby zabrać głos w tej sprawie. Odcinamy się od sposobu i momentu, w którym została podjęta ta decyzja przez Prezesa Radia Gdańsk. Tak jak Słuchacze, my również zostaliśmy postawieni przed faktem.
Wytworzoną atmosferę uważamy za szkodliwą zarówno dla Radia Gdańsk jak i naszych partnerów instytucjonalnych, a przede wszystkim dla Słuchaczy.
Formuła prezentacji filmów została zmieniona na tyle, że spowodowało to zamieszanie podczas pomiarów oklasków dla konkretnego filmu, co już w trakcie trwania festiwalu zgłaszano organizatorom. Jednak uważamy, że stało się to jedynie wygodnym pretekstem do rezygnacji z przyznania nagrody. Lakoniczne oświadczenie, opublikowane przez Prezesa Radia Gdańsk Dariusza Wasielewskiego, w swojej formie było niewystarczające i spotęgowało niepotrzebnie emocje i kontrowersje.
Zwlekanie z rzetelnym wyjaśnieniem oraz publikacja oświadczenia w momencie, w którym faworytem konkursu był film "Kler” Wojciecha Smarzowskiego, także w naszej opinii miało podtekst polityczny.
Bardzo nam zależy na dobrym imieniu Radia Gdańsk. Mamy nadzieję, że uda nam się odbudować zaufanie Słuchaczy, bo jest ono dla nas najważniejsze.
Pracownicy i współpracownicy Radia Gdańsk.
(24.09.2018)