TVP, Polsat i TVN porozumiewają się w sprawie emisji sygnału naziemnego
Najwięksi nadawcy telewizyjni podjęli wspólne działania w celu stworzenia alternatywy w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. ”Informację przyjmujemy z pewnym zdziwieniem” - stwierdza Emitel, operator multipleksów telewizji naziemnej.
W piątek Telewizja Polska SA, TVN SA i Telewizja Polsat podpisały list intencyjny - jak podano w komunikacie - ”w celu zbudowania realnej alternatywy w obszarze emisji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej”.
”Intencją nadawców jest podjęcie działań zmierzających do stworzenia konkurencyjnej oferty na polskim rynku, która doprowadzi do obniżenia kosztów nadawania programów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej” - czytamy we wspólnym komunikacie. Nadawcy poinformowali, że otrzymali deklaracje o podjęciu współpracy i dołączeniu do inicjatywy od innych nadawców, których kanały nadają naziemnie. Żadna ze spółek nie chce komentować sprawy szerzej.
Biuro prasowe Emitela, poproszone przez ”Presserwis” o odniesienie się do sprawy, stwierdziło, że przyjmuje informację z pewnym zdziwieniem. „Z jego sygnatariuszami łączą nas umowy, które były podpisywane wiele lat temu, w wyniku konkurencyjnego i transparentnego przetargu publicznego (w przypadku TVP) lub w efekcie otwartych i partnerskich negocjacji z nadawcami komercyjnymi” - zwraca uwagę Emitel. Firma podkreśla, że ”praktyki i ceny rynkowe Emitela spełniają najwyższe wymagania w zakresie zgodności z prawem konkurencji”.
Już w 2005 roku Polsat i TVN powołały spółkę Polski Operator Telewizyjny (POT) z myślą o nadawaniu cyfrowym. Udział w niej proponowano też TVP, ale ta wtedy odmówiła.
W 2017 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej uznał Emitel za podmiot dominujący na rynku emisji sygnału telewizyjnego i radiowego. Firma jest operatorem wszystkich bezpłatnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.
W ramach bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej nadaje osiem kanałów Telewizji Polskiej, sześć Telewizji Polsat oraz cztery TVN i Discovery.
(KOZ, 17.06.2018)