Papież Franciszek: Media nie powinny paść ofiarą koprofilii
Papież Franciszek (fot. za wikipedia.org)
W wywiadzie dla belgijskiego katolickiego tygodnika "Tertio", Papież Franciszek porównał tendencję do opisywania "skandali, nawet prawdziwych" i "brzydkich rzeczy" przez media do koprofilii i koprofagii. Powiedział też, że ujawnianie informacji z przeszłości, za które osoba już odpokutowała, jest grzechem.
"Wierzę, że media powinny być bardzo jasne i bardzo przejrzyste, nie mogą paść ofiarą - przepraszam za sformułowanie - choroby koprofilii, czyli chęci zawsze komunikowania o skandalach, komunikowania brzydkich rzeczy, nawet kiedy mogą być prawdziwe. A ponieważ ludzie mają tendencje do choroby koprofagii, to może wywoływać wielkie szkody" - mówił Papież Franciszek w wywiadzie dla tygodnika "Tertio".
Według definicji "Słownika Języka Polskiego" PWN, koprofagia to "odżywianie się niektórych zwierząt odchodami; zjadanie kału przez osoby chore umysłowo". Koprofilia według Wikipedii to natomiast: parafilia (zaburzenie preferencji seksualnych) w której zjadanie oraz kontakt z kałem własnym lub partnera (np. smarowanie ciała, wypróżnianie na klatkę piersiową) jest źródłem podniecenia seksualnego".
Papież Franciszek w wypowiedzi o mediach mówił również o "czterech pokusach", przed jakimi stoją media - "potwarz", "oszczerstwo", "zniesławienie" i "dezinformacja".
"Oszczerstwo to kłamstwo o osobie, w zniesławieniu, ujawniamy dokument, jak mówimy w Argentynie »Se hace un carpetazo« – i ujawniamy coś, co jest prawdziwe, ale z przeszłości, za co już ktoś zapłacił więzieniem, grzywną, czymkolwiek. Nie ma na to pozwolenia. To grzech, jest to szkodliwe." - mówił Papież.
(JM, 08.12.2016)