Partia Razem: brutalne pozbywanie się szefów związku z Polskiego Radia to standardy rodem z PRL
Partia Razem powody zwolnienia dyscyplinarnego dziennikarzy radiowej Trójki Pawła Sołtysa i Wojciecha Dorosza, jednocześnie szefów Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów III i II Polskiego Radia, uważa za kuriozalne. W sobotę 3 grudnia br. politycy tej partii zorganizowali konferencję przed siedzibą radiowej Trójki.
Władze Polskiego Radia zwalniając dyscyplinarnie Wojciecha Dorosza i Pawła Sołtysa, postawiła im takie zarzuty jak: ”wywierania presji psychicznej i próbę wymuszania na zarządzie Polskiego Radia SA decyzji dotyczących prowadzenia polityki zatrudnienia w spółce”, destabilizację jego pracy i spółki poprzez "publiczne nękanie” m.in. żądaniami przystąpienia do mediacji w sytuacji sztucznie wygenerowanego i podsycanego przez zarząd związku konfliktu.
W sobotę 3 grudnia br. przed siedzibą radiowej Trójki przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie konferencję prasową zorganizowała Partia Razem. „Przyczyny zwolnienia związkowców są kuriozalne. Obrona praw pracowników i wywieranie w tym celu presji na pracodawcę to obowiązek każdego związku zawodowego” - mówił Mateusz Mirys z zarządu krajowego Razem. ”Zarząd nie ma prawa traktować tego jako podstawę do zwolnienia. Brutalne pozbywanie się liderów legalnych związków zawodowych to standardy rodem z PRL” - dodał.
Partia Razem w liście do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk wyraziła oburzenie zwolnieniami związkowców. ”Szanowna Pani Prezes! Zwalniając kolejnych przewodniczących związku zawodowego, postawiła Pani Polskie Radio, publicznego nadawcę o ponad 90-letniej tradycji, w gronie firm jawnie i brutalnie represjonujących związki zawodowe (…) Taka polityka wobec działaczy to kpina z tradycji Solidarności, w tygodniku której publikowała Pani swoje teksty. Domagamy się natychmiastowego przywrócenia zwolnionych dziennikarzy-związkowców do pracy!” - czytamy w liście.
Zdaniem Partii Razem, zarząd Polskiego Radia powinien być natychmiast odwołany, a decyzje o zwolnieniu związkowców cofnięte.
(KOZ, 03.12.2016)