Zarząd Polskiego Radia uspokaja załogę e-mailem i przekonuje, że nie ma z nią konfliktu
(fot. pixabay.com)
W e-mailu do pracowników Polskiego Radia rzecznik spółki Łukasz Kubiak stwierdza, że "trwa próba wykreowania konfliktu między zarządem a pracownikami i nadania mu upolitycznionego charakteru". Kierownictwo radia odniosło się też do dyscyplinarnego zwolnienia dziennikarza Trójki Pawła Sołtysa.
W e-mailu do załogi rzecznik napisał, że ”od kilku miesięcy jesteśmy świadkami” akcji prowadzonej przez Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programów II i III Polskiego Radia ”mającej na celu wprowadzenie zamieszania i rozbicie dobrej atmosfery naszej codziennej pracy”. Podczas gdy ”w rzeczywistości nie istnieje konflikt pomiędzy Zarządem a pracownikami, lecz trwa próba wykreowania takiego konfliktu i nadania mu upolitycznionego charakteru”.
Łukasz Kubiak poinformował, że pytania lub uwagi związane z pracą w Polskim Radiu pracownicy mogą przesyłać na specjalny adres e-mailowy.
– Uruchomiliśmy narzędzie komunikacji wewnętrznej, jakiego do tej pory w Polskim Radiu nie było, a jakie funkcjonuje w wielu nowoczesnych firmach na całym świecie – tłumaczy ”Presserwisowi” Kubiak. Podaje, że ”jest to funkcyjna skrzynka mailowa, na którą (przy zapewnieniu poufności i bezpieczeństwa) pracownicy mogą kierować swoje uwagi czy pytania związane z pracą w Radiu”. – Zapewniliśmy również, że w sytuacjach poważnych, wymagających osobistej rozmowy, drzwi do gabinetu pani prezes są zawsze otwarte i każdy może spokojnie z nią porozmawiać – dodaje Kubiak.
Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk odpowiedziała na list przewodniczącej Forum Związków Zawodowych Doroty Gardias, która stanęła w obronie zwolnionego dyscyplinarnie dziennikarza radiowej Trójki Pawła Sołtysa, jednocześnie szefa związku zawodowego dziennikarzy Trójki i Dwójki. ”Z przykrością muszę stwierdzić, że Pani pismo wpisuje się w widoczne w ostatnim czasie próby uderzania w wizerunek Polskiego Radia i jego Zarządu” – napisała prezes Stanisławczyk.
Spółka odniosła się również do zwolnienia Pawła Sołtysa. ”Aktywność Pawła Sołtysa w ostatnim czasie wykraczała daleko poza ramy możliwości działania związku zawodowego w oparciu o przepisy Ustawy o związkach zawodowych i nosiła znamiona działalności politycznej, szkodzącej bezpośrednio Polskiemu Radiu” – napisało Polskie Radio. Według radia Paweł Sołtys działał na szkodę spółki, czym dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Zdaniem zarządu prawa pracownicze w Polskim Radiu nie są naruszane.
(KOZ, 30.11.2016)