Temat: media narodowe

Dział: RADIO

Dodano: Listopad 30, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie Radio przymierza się do zwolnienia Majchrowskiego i Dorosza?

Polskie Radio

Polskie Radio sprawdza możliwość zwolnienia kolejnych związkowców: dziennikarza Dwójki Marcina Majchrowskiego i dziennikarza Trójki Wojciecha Dorosza.

Do działających w spółce związków zawodowych trafiło zapytanie o ochronę Majchrowskiego i Dorosza przed zwolnieniem. Pierwszy poinformował o tym serwis Oko.press. Rzecznik prasowy Polskiego Radia Łukasz Kubiak nie odpowiedział na nasze pytanie, czy radio zamierza się z nimi rozstać.
Marcin Majchrowski od 1993 roku pracuje w radiowej Dwójce, prowadzi m.in. programy ”Kanon Dwójki”, ”Wolna sobota”, ”Europa Chopina”, ”O wszystkim z kulturą”. Wojciech Dorosz z Trójką związany jest od 2006 roku. Jest wydawcą takich audycji, jak ”Magazyn bardzo kulturalny”, ”Trójka pod księżycem” czy ”Klub Trójki”.
Majchrowski i Dorosz są członkami zarządu Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programów III i II Polskiego Radia. Ostatnio Polskie Radio zwolniło dwie osoby z kierownictwa związku: Pawła Sołtysa (dyscyplinarnie) i Damiana Kwieka. Sołtys był chroniony przed zwolnieniem, ale ochrona związkowa nie działa w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego. W marcu br. zwolniony został poprzedni przewodniczący tego związku Jerzy Sosnowski (był nim od 2010 roku), który zrezygnował z ochrony związkowej.
W obronie Pawła Sołtysa do prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk napisała Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych. ”Zwolnić kogoś z pracy, a w szczególności związkowca za to, że żądał przystąpienia do mediacji, jest czymś karygodnym” – napisała Gardias. ”Informuję Panią, że zrobię wszystko, aby ta sprawa trafiła do Rady Dialogu Społecznego. Dokonam wszelkich starań, aby na najbliższym posiedzeniu sesji plenarnej poruszyć tę kwestię” – zapowiedziała przewodnicząca Forum.
Rada Dialogu Społecznego została powołana w ub.r. przez prezydenta Andrzeja Dudę. Instytucja ta stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy pracowników, pracodawców oraz strony rządowej.

(KOZ, 30.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.