Temat: sprawa Ziętary

Dział: PRASA

Dodano: Październik 20, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

10 listopada odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jarosława Ziętarę

Na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej w Poznaniu 10 listopada zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca dziennikarza Jarosława Ziętarę. Reporter „Gazety Poznańskiej” ostatni raz widziany był 1 września 1992 roku; według śledczych został porwany i zamordowany.

Jarosław Ziętara urodził się w Bydgoszczy w 1968 roku. Był absolwentem poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i w Poznaniu rozpoczynał przygodę z dziennikarstwem. Pracował najpierw w radiu akademickim, później współpracował m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Kurierem Codziennym", "Wprost" i "Gazetą Poznańską", gdzie zajmował się m.in. tematyką tzw. poznańskiej szarej strefy.

1 września 1992 r. Ziętara wyszedł ze swego mieszkania przy ulicy Kolejowej 49 – tam widziany był po raz ostatni. Miał się wówczas udać do pracy, do redakcji "Gazety Poznańskiej" jednak nigdy nie dotarł. W 1999 roku Ziętara został uznany za zmarłego. Dzięki temu, na bydgoskim cmentarzu jego rodzina mogła umieścić symboliczną tablicę. Ciała dziennikarza do dnia dzisiejszego nie odnaleziono.

Tablicę autorstwa rzeźbiarza Romana Kosmali z wizerunkiem dziennikarza i napisem „W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara. Porwany 1 września 1992 r. Zginął dlatego, że był dziennikarzem", odsłoni brat Jarosława Ziętary – Jacek. Na tablicy będzie się znajdował także kod QR, dzięki któremu można będzie uzyskać informacje o sprawie poznańskiego reportera.

Z inicjatywą upamiętnienia poznańskiego dziennikarza wyszedł Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary. Przedstawiciel Komitetu, dawny redakcyjny kolega Ziętary, obecnie dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego" Krzysztof M. Kaźmierczak powiedział w czwartek PAP, że w zbiórce społecznej na ten cel udało się zgromadzić niemal 18 tys. zł.

Jak mówił, do zbiórki włączyli się m.in. dziennikarze, parlamentarzyści i samorządowcy. Z nadwyżki pieniędzy, które pozostały ze zbiórki, stworzone zostaną specjalne bezpłatne broszury informujące i opisujące sprawę Ziętary, które dostępne będą m.in. w różnych miejscach Poznaniach.

Kaźmierczak w rozmowie z PAP zapowiedział także ustanowienie Nagrody im. Jarosława Ziętary dla młodych dziennikarzy, która ma być przyznawana od przyszłego roku - w 25. rocznicę zaginięcia dziennikarza.

„Pomysł aby ustanowić taką nagrodę pojawił się już wcześniej. W założeniu ma to być nagroda dla młodych dziennikarzy, jeśli nie za dziennikarstwo śledcze, to w uznaniu za dziennikarską dociekliwość, i materiały, które miały wpływ na rzeczywistość. W Polsce nie ma jeszcze takiej nagrody, więc byłaby to cenna inicjatywa” – powiedział Kaźmierczak.

Przed poznańskim Sądem Okręgowym od stycznia 2016 roku toczy się proces byłego senatora, jednego z najbogatszych Polaków na przełomie lat 80. i 90. - Aleksandra Gawronika (zgodził się na podawanie swojego nazwiska). B. polityk oskarżony jest o podżeganie do zabójstwa Jarosława Ziętary. (PAP)

(20.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.