To nie był wandal! Zdjęcie wystawy Grand Press Photo uszkodził wiatr
Zdjęcie Roku uległo zniszczeniu, bo przewrócił je wiatr
W poniedziałek (29 sierpnia br.) wieczorem na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania otworzyliśmy wystawę najlepszych fotografii prasowych konkursu Grand Press Photo 2016. We wtorek rano otrzymaliśmy informację, że ekspozytor ze Zdjęciem Roku przedstawiającym uchodźców stoi, ale został uszkodzony. Wszystko wskazywało na akt wandalizmu, bo tylko ta jedna z 14 tablic została zniszczona.
Po naszej informacji o zniszczeniu zdjęcia skontaktował się z nami zastępca dyrektora ds. komunikacji społecznej w gabinecie prezydenta miasta Poznania Tomasz Lisiecki - poinformował, że nie był to akt wandalizmu. Po uważanym przejrzeniu miejskiego monitoringu okazało się, że ekspozycja została przewrócona przez wiatr, co było przyczyną uszkodzenia zdjęcia.
– Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania jest pod stałą kontrolą miejskich strażników. To daje gwarancję, że prezentowane na wystawie świetne fotografie są pod dobrą ochroną – mówi Tomasz Lisiecki.
Na pokonkursowej wystawie w Poznaniu prezentowanych jest 59 pojedynczych prac i 11 fotoreportaży. Pokazują m.in. dramat uchodźców przybywających do Europy, Paryż po zamachach terrorystycznych, Polskę w czasie kampanii wyborczej.
Zdjęcie Roku autorstwa Dawida Zielińskiego („Kontakt”) przedstawia migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie w Grecji. – Nadzieja, rozpacz, chaos. Cała historia została opowiedziana w tej jednej fotografii, co jest prawdziwym osiągnięciem – mówił Kadir van Lohuizen, przewodniczący Grand Press Photo 2016.
Wystawa w Poznaniu będzie prezentowana do 14 września br.
Partnerem wystawy jest Miasto Poznań. Patroni medialni to: "Gazeta Wyborcza Poznań", Telewizja WTK, epoznan.pl.
Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. Celem konkursu jest promowanie polskiej fotografii prasowej i podnoszenie jej jakości.
(30.08.2016)