Będą zmiany w projekcie ustawy o mediach narodowych
(fot. pixabay.com)
We wtorek (17 maja 2016) odbyło się wysłuchanie publiczne w Sejmie dotyczące projektu ustawy medialnej. Może z niej wypaść zapis o wygaszaniu umów kierowników w mediach publicznych – poinformował dziennikarzy wiceminister kultury Krzysztof Czabański, pełnomocnik rządu ds. reformy mediów.
Według projektu ustawy medialnej PAP wraz z TVP i Polskim Radiem mają być przekształcone w instytucje mediów narodowych, a obecna kadra kierownicza straci pracę z dniem 30 września br. (jeśli do tego czasu nie otrzyma nowych umów). Z wypowiedzi Krzysztofa Czabańskiego wynika jednak, że być może do tego nie dojdzie, bo projekt w tym zakresie zostanie zmieniony. Wiceminister kultury poinformował również, że składka audiowizualna (od stycznia 2017 roku będzie pobierana wraz z rachunkiem za prąd) wyniesie 11-12 zł, a nie jak wcześniej zapowiadano 15 zł. Ponadto w stosunku do pierwszego projektu poselskiego kadencja szefów mediów publicznych ma trwać nie dwa, ale trzy lata.
Wysłuchanie publiczne odbyło się z udziałem przedstawicieli mediów i stowarzyszeń. Seweryn Blumsztajn, prezes Towarzystwa Dziennikarskiego, skrytykował sposób wyboru Rady Mediów Narodowych, gdyż jego zdaniem media państwowe będą „podporządkowane partiom politycznym, uzależnione od doraźnej politycznej większości”. „Oddanie w Radzie jednego miejsca przedstawicielowi największej partii opozycyjnej eksponuje tylko partyjny, a nie społeczny charakter Rady Mediów Narodowych” - mówił Blumsztajn.
Krzysztof Skowroński, szef Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, mówił z kolei, że w projekcie ustawy medialnej brak klauzuli sumienia, na podstawie której dziennikarz mógłby odmówić szefowi wykonania polecenia. „Do rozstrzygania sporów etycznych należy powołać komisję etyki” - mówił Skowroński.
Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, zwracał uwagę, że Polskiej Agencji Prasowej cofa się możliwość zawierania kontraktów z ministerialnymi resortami. „Dotyczy to takich kwestii, jak np. nauka, która jest związana umową między Ministerstwem Nauki a PAP, czy informacji o Polsce na rzecz Polonii na podstawie umowy z MSZ" - tłumaczył Hoffman.
Aleksandra Świkszcz z "Gazety Polskiej" wnosiła o „całkowitą dekomunizację mediów” oraz przywrócenie „rzeczywistego stanu misyjności w mediach publicznych”. (PAP)
(IKO, 17.05.2016)