Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 18, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Posłowie PO i PSL chcą wyjaśnień w sprawie zwolnień w TVP i Polskim Radiu

Posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu poświęconego zwolnieniom dziennikarzy w TVP i Polskim Radiu oraz standardom panującym w tych mediach.

Platforma i PSL chcą, by w posiedzeniu komisji wzięli udział: szefowie TVP Jacek Kurski i Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego, którym kieruje Seweryn Blumsztajn i innych działających w Polsce stowarzyszeń dziennikarskich, a także reprezentanci Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i zwolnieni dziennikarze.
Urszula Pasławska (PSL) ocenia, że po grudniowej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i zmianie kierownictwa w TVP i PR w obu tych mediach skończył się pluralizm w doborze tematów i obiektywizm przekazywanych informacji. "Wydaje się często, że Telewizja Trwam jest bardziej obiektywna niż media publiczne - mogę tutaj przytoczyć chociażby informację z ostatnich dni, kiedy po dużym proteście rolników, TVP Info podało, że było ich kilkaset, a tak naprawdę w tym proteście przez Sejmem uczestniczyli kilka tysięcy osób" - powiedziała posłanka Stronnictwa.
Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) chce zapytać na komisji, czy dla PiS najlepszymi wzorami funkcjonowania mediów publicznych są "wzory autorów stanu wojennego". "Dokładnie taka sama operacja wobec dziennikarzy, o takiej skali i z takimi konsekwencjami odbyła się, a wiem o tym, byłam uczestnikiem, czy podmiotem takiej operacji, w roku 1982. Wtedy negatywnie dziennikarzy weryfikowano, wyrzucano i zamykano przed nimi drzwi instytucji, w której wcześniej pracowali" - mówiła na konferencji prasowej posłanka Platformy.
Zgodnie z art. 152 regulaminu Sejmu, na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej liczby członków komisji jej przewodniczący obowiązany jest zwołać posiedzenie komisji. Ma na to 30 dni.
W ostatnich dniach z TVP Info zwolniono trzy wydawczynie: Izabelę Leśkiewicz, Magdalenę Siemiątkowską i Małgorzatę Serafin.
Po wprowadzonych przez PiS zmianach w mediach publicznych, z pracą w TVP pożegnali się m.in.: Beata Tadla, Piotr Kraśko, Justyna-Dobrosz-Oracz, Hanna Lis, Diana Rudnik, Jarosław Kulczycki, Milena Kruszniewska, Karolina Lewicka, Jacek Tacik. W Polskim Radiu nie pracują już m.in. Jerzy Sosnowski, Katarzyna Pilarska, Przemysław Szubartowicz, Kamila Terpiał. (PAP)

(18.03.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.