Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 19, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kanał Agory na MUX 8 ma być rentowny po czterech lub pięciu latach

Kiwi TV dołączy do mediów Agory prawdopodobnie jesienią 2016 roku

Kanał Kiwi TV, który Agora uruchomi na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, może pracować na swoją rentowność nawet pięć lat.

Kiwi TV, jak ogłosiła wczoraj Agora, ruszy najwcześniej jesienią br. Ma zostać uruchomiony najpóźniej trzy miesiące po ustaleniu terminu startu z operatorem MUX 8, czyli firmą Emitel. - Precyzyjna data startu jest jeszcze niepewna – mówił na wczorajszej konferencji prasowej Bartosz Hojka, prezes Agory.
Nowy kanał ma być stacją uniwersalną z programami lifestylowymi. Agora ocenia, że na rentowność Kiwi TV będzie czekać dłużej niż trzy lata, jak w przypadku stacji Stopklatka, którą do spółki z Kino Polska ma na MUX 1. - Po pierwsze dlatego, że co najmniej kilka miesięcy zajmie Emitelowi dojście do pełnego zasięgu technicznego ósmego multipleksu. Po drugie, rynek wzbogacony o siedem kanałów będzie rynkiem bardziej konkurencyjnym. Będzie to więc raczej okres cztero-, pięcioletni – stwierdza Bartosz Hojka.
W tym czasie spółka wyda na kanał ok. 30 mln zł, przy czym na pierwszy rok działalności Kiwi TV, tj. od jesieni br. do jesieni 2017 roku, przypadnie kilkanaście milionów złotych. - Do projektu telewizyjnego będziemy się starali ściągnąć co najmniej kilku bardzo dobrych fachowców z rynku – informuje Hojka. Kompletowanie zespołu to oprócz opłaty koncesyjnej (Agora za pierwszy rok nadawania musi zapłacić do 27 lutego br.) jedna z głównych pozycji kosztów powstającego kanału. - Pozostałe znaczące wydatki to: zakup kontentu i produkcja własnego oraz część opłaty za użytkowanie multipleksu, uzależniona od tego, kiedy MUX 8 zostanie uruchomiony - wylicza kolejne Bartosz Hojka.
Ósmy multipleks Kiwi TV będzie dzielić z filmowo-rozrywkowym kanałem Nowa TV (ZPR), kanałem Grupy Wirtualna Polska oraz stacją z tematyką lokalną i samorządową, którą przygotowuje Cable Television Network & Partners - spółka Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE) i Kino Polska, współpracująca z Grupą Onet. Ponadto trzy miejsca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała Telewizji Polskiej. Jest to potencjalne ryzyko dla nadawców komercyjnych, ponieważ TVP nie zdecydowała jeszcze, jak zagospodaruje swoje miejsca. Prezes TVP Jacek Kurski poinformował tylko, że chce wykorzystać MUX 8, żeby wprowadzić do oferty naziemnej wersję HD kanału TVP Info (jest na MUX 3).
W przeciwieństwie do nadawców komercyjnych, którym w lutym (Agora i Cable Television) oraz w marcu (ZPR i WP) upływają terminy pierwszych rocznych rat opłaty za koncesję, TVP nie ponosi obecnie żadnych kosztów związanych z MUX 8.
Na pytanie „Presserwisu”, czy i jaki scenariusz awaryjny przewidują nadawcy komercyjni na wypadek opóźniania startu kanałów TVP lub rezygnacji nadawcy publicznego, prezes Agory odpowiedział: - Jesteśmy na etapie kompletowania zespołu, przygotowywania kontentu i prac projektowych nad ramówką. Natomiast nie chciałbym się wdawać w spekulacje na temat intencji innych nadawców. Zakładam, że wszyscy użytkownicy tego multipleksu są zdeterminowani, żeby uruchomić swoje kanały.

(RUT, IKO, 19.02.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.